09/06/2012 17:00

Hissedilen ve şekil değiştiren yeni dokunmatik ekranlar...

Hissedilen ve şekil değiştiren yeni dokunmatik ekranlar...

Yücel KAHRAMAN

Yeni nesil dokunmatik ekranlar göz kamaştırıor.


Tactus Technology, Boston'da düzenlenen 2012 SID Ekran Haftası'nda yeni nesil bir dokunmatik teknolojinin tanıtımını yaptı.


Tactus, dokunmatik yeni kullanıcı arayüzü oluşturan yeni nesil bir dokunmatik katman geliştirmiş ve ismini de Tactile Layer olarak vermiş. Bu yeni arayüz sayesinde dokunmatik ekranda bulunan nesneleri, kılavuzları ve şekilleri hissetmek mümkün oluyor.


Şirket sözcülerinden biri, bu yeni katmanın dünyada ilk şekil değiştiren dokunmatik yüzey olduğunu söyledi. Tactus Technology şirketi bu işlevi yapabilmek için mikrosıvı teknolojisi kullanmakta. İşlevi biten nesneler ve düğmeler, dokunmatik ekranın içine gömülmekte ve bu sayede hissedilememekte.


Tactile Layer düz, dinamik, ve şeffaf bir yüzeyden oluşmakta. Var olan bir şeklin yerini alırken ekrana fazladan kalınlık getirmemekte.


Tactile Layer detiklendiğinde ise nesneler veya önceden belirlenmiş olan şekillere dönüşmekte, bu sayede kullanıcılara normal bir klavye kullanıyormuş hissini vermekte.


Tactus Technology'nin bu yeni buluşu Tactile Layer, yeni nesil akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar vs. kullanılabilir.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi