31-05-2013 02:52

Bu Bluetooth çipi'nin pili 4 sene boyunca bitmiyor!

Bu özel teknolojide yapılan bir geliştirme, onun pil problemini tamamen çözecek gibi görünüuor...

Yücel KAHRAMAN

Bu yeni geliştirilen Bluetooth çipi, küçük boyutu ve entegre işlemcisi ile bir adet saat pili ile 4 senelik pil ömrü sunabiliyor.

 Dialog Semiconductor'ün geliştirmiş olduğu yalnızca 2.5mm kare ve yarım milimetre kalınlığındaki Bluetooth çipi, üzerinde gömülü ARM işlemcisine sahip bulunuyor. Yeni çip DA14580 (SmartBond olarak da isimlendiriliyor), veri gönderme ve alma esnasında 4mA, bekleme modunda ise yalnızca 600nA enerji harcıyor.

 4 yıllık pil ömrü ise 225mAh'lik bir "saat pilinin" bağlı olduğu bir cihazın saniyede 20 baytlık veri gönderdiğini temel almakta. Bu, bir egzersiz bilekliğinin ya da ayağa bağlanan bir adım sayacının birkaç yıl çalışabileceği anlamına gelmekte. Bunun yanında çipin ufak boyutları, akıllı saatlerin incelmesine de izin verebilecek.

 SmartBond aslında yeni bir Bluetooth çipi değilde yeni bir sistem. Sistemin ana fikri de, radyo sinyallerini işleme işini gömülü ARM işlemcisine aktarmak.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili Etiketler

» Bu » Yeni » Geliştirilen » Bluetooth » Çipi » Küçük » Boyutu » Ve » Entegre » İşlemcisi » İle » Bir » Adet » Saat » Pili » 4 senelik » Pil » Ömrü » Sunabiliyor » Dialog


Kullanıcı Girişi