28-05-2013 02:50

Facebook ve Google'dan Waze'e inanılmaz teklif...

Facebook ve Google'dan Waze'e inanılmaz teklif...

Sosyal navigasyon uygulaması olan Waze paylaşılamıyor, bakalım bu savaşı kim kazanacak...

Kerim Kahraman

Yeni bir söylentiye göre İsrailli programcıların geliştirdiği "sosyal navigasyon uygulaması" Waze, Google ve Facebook'un tüm ilgisini üzerine toplamış durumda.

 

Bundan önce, Ocak ayı içerisinde Apple'ın Waze'e 500 milyon dolarlık bir teklifte bulunduğu, ama bu teklifin kabul görmediği ortaya çıkmıştı. Bu günlerde ise Facebook'un sosyal GPS uygulaması için ortalama 1 milyar dolarlık bir teklifte bulunduğu söyleniyor. Raporlara bakılırsa Google da kendi teklifini yapmak üzere.

 

Waze, Sandy Kasırgası'nda hükümete bağlı birimlerin firmadan benzin istasyonları hakkında bilgi istemesiyle öne çıkmıştı. Google'ın Waze'in gerçek zamanlı trafik bilgilerinden faydalanmak istiyor, Facebook ise uygulamanın 40 milyonun üzerindeki üyesine reklamlarını ulaştırmayı ve mobil alanda daha geniş bir kitleye sahip olmayı amaçlıyor.

 

2007'de İsrail'de kurulan Waze'in merkezi şimdi Silikon Vadisi'nde bulunmakta. Ücretsiz cep uygulaması, GPS aracılığıyla kullanıcılarının trafiğe takılıp takılmadığıyla alakalı bilgileri algılıyor ve bu bilgileri diğer Waze kullanıcılarından topladığı bilgilerle birleştiriyor. Bu sayede trafik yoğunluğu, kazalar vs. hakkında gerçek zamanlı bilgilere ulaşılabiliyor.

 

Facebook ve Google, teklifleri hakkında çıkan söylentilere henüz cevap vermiş değiller.




Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi