26-05-2013 16:34

İlk Tizen telefonları, 2013 sonlarında geliyor!

Intel ile Samsung'un geliştirmekte olduğu Tizen mobil işletim sistemi, bu tarihte hazır...

Yücel KAHRAMAN

Tizen projesi başladığından bu yana 2 yıl kadar bir süre geçti, ama  bugün piyasada hala Tizen ile çalışan bir cep telefonu bulmanız mümkün değil. Ama biz görmesek bile platform geliştiriliyor ve bu durum, çok yakında değişecek gibi görünüyor.

 Samsung'dan üst düzey yönetici ve Tizen Technical Steering Group ortak başkanı Jong-Deok Choi, San Francisco'da bulunan Tizen geliştirici konferansında Tizen işletim sistemi'ne sahip ürünlerin "çok yakında" ortaya çıkacağını açıkladı. NTT DoCoMo global pazarlama direktörü Roy Sugimura, Japon mobil sağlayıcının ilk Tizen işletim sistemi'ne sahip cep telefonu 2013'ün 2'nci yarısında piyasaya çıkarmayı planladıklarını açıkladı. Tizen işletim sistemi'ne sahip cep telefonu çıkarmayı planlayan sağlayıcılar arasında Orange da mevcut. Orange, Tizen işletim sistemi ile çalışan telefonu "okula dönüş döneminde" piyasaya çıkarmayı düşünüyor.

 Yeni meydana çıkan Tizen 2.1, geliştiricilerine göre kullanıma ve üzerinde uygulama geliştirmeye hazır. Tizen 2.1'de hata onarımları ve API geliştirmelerinin dışında Content Security Policy 1.0 desteği, W3C için Navigation Timing spesifikasyonları, internet ve doğal uygulamalar için geliştirilmiş IDE'ler ve fazlası mevcut.

 

 


Tizen 2, oyunlar gibi performansın öne çıktığı yerlerde doğal kodu desteklese de, işletim sisteminde tercih edilen geliştirme platformu HTML5 (ve diğer ilgili web standartları).
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili Etiketler

» Tizen » Projesi » Başladığından » Bu » Yana » 2 » Yıl » Kadar » Bir » Süre » Geçti » Ama  » Bugün » Piyasada » Hala » İle » Çalışan » Cep » Telefonu » Bulmanız


Kullanıcı Girişi