25-05-2013 08:09

Xperia Tablet Z, özellikleri ve performansı!

Xperia Tablet Z tasarımı ve Full HD ekranı ile göz doldurmakta. Peki ya özellikleri ve performansı?

Yücel KAHRAMAN

Sony'nin Barcelona'da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi (MWC)'de tanıtmış olduğu son amiral gemisi tablet, Xperia Tablet Z, test edildi. Her ne kadar bir ön-üretim modeli olsa da, tablet bilgisayarın ilk performans ölçümlerini yapma şansı bulundu. Şık tasarımı ve Full HD'den bile yüksek çözünürlüğe sahip ekranı ile göz doldursa da, Xperia Tablet Z'nin test sonuçlarına bakmakta fayda var.


Tıpkı 5 inç boyuta sahip akıllı cep telefonu kardeşi Xperia Z'de olduğu gibi, Xperia Tablet Z'ye de oldukça gücünü 1.5GHz hızında 4 çekirdekli Snapdragon S4 işlemcisi mevcut. Grafik işlemcisi olarak da güçlü Adreno 320'ye yer verilmiş. Tüm sistemin rahat ve akıcı çalışabilmesi için tablet bilgisayarda 2GB RAM yer almakta. Aynı zamanda telefonda olduğu gibi, tablet de aynı şekilde su ile toza karşı dayanıklı kasaya sahip, WLAN-n ile 3G - LTE desteği de sunuyor. Sony'nin başarılı Exmor R sensörüne sahip arka ile ön kamera sırasıyla 8 ve 2 MP çözünürlük sunmakta.


Dahili disk olarak 16 ile 32GB seçenekleri ile gelecek olan Xperia Tablet Z'nin hafızası microSD kart ile de arttırılabilmekte. Piyasaya Android 4.1 işletim sistemi ile sürülecek olsa da Sony yakın zamanda Android 4.2 güncellemesini yayınlayacağını duyurdu.


Sony Xperia Tablet Z'nin ön-üretim modelinin ilk pil ömrü ölçümlerini gerçekleştirildi. Yapılan ölçümlerde 4 saat video izlemeye olanak veren pilin tamamen dolması 5 saat sürmekte. Bu sonuçlar ele alındığı zaman diğer tablet bilgisayarlar karşısında Xperia Tablet Z kendisine ancak orta seviyede yer bulabilmekte. Ancak 7 mm. incelikteki kasası ve yalnızca 500 gramlık ağırlığı ile 10.1 inç tabletler arasında en hafif tablet olma unvanını da elinde bulundurmakta.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili Etiketler

» Sonynin » Barcelonada » Düzenlenen » Mobil » Dünya » Kongresi » Mwc » Tanıtmış » Olduğu » Son » Amiral » Gemisi » Tablet » Xperia » Z » Test » Edildi » Her » Ne » Kadar


Kullanıcı Girişi