17-05-2013 02:52

Internet Explorer 10, virüsleri engelleme konusunda en başarılı tarayıcı!

Belki Internet Explorer'ı sevmiyorsunuz, ancak bu alanda onun eline su dökebilecek bir rakibi yok!

Yücel KAHRAMAN

Virüs indirmeleri engelleme konusunda en başarılı web tarayıcının Microsoft Internet Explorer 10 olduğu ortaya çıktı. NSS'nin yeni yaptığı bir araştırmasına göre (kaynak, PDF) Internet Explorer 10, virüs dosyalarını tüm rakiplerinden daha iyi engelleyebiliyor.

 IE10, bu başarısını "URL ününü" temel alan koruma kalkanına borçlu. Bu sistem, URL'leri virüslü olup olmamalarına göre puanlandırıyor ve zararlı içeriklerin kullanıcılar tarafından indirilmesine engel olabiliyor. Google da Chrome web tarayıcısında benzer bir sistemi kullanıyor.

 NSS'nin yaptığı araştırmada Internet Explorer 10, antivirüsün devreye girmesine gerek kalmadan virüs indirmelerinin % 99.96'sını engellemeyi başarabiliyorken Google Chrome 25 ve 26, virüslü indirmelerin % 83'ünü engelleyebilmiş (Chrome'un 2012'deki engelleme oranı % 70 idi). Üçüncü sıradaki Apple Safari, % 10.6 engelleme oranı ile Internet Explorer 10 ve Chrome'un çok gerisinde kalmakta Mozilla Firefox, % 9.92 ile 4'üncü sırada yer almakta. Opera ise virüslü dosyaların yalnızca % 1.87'sine dur diyebiliyor.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi