12-05-2013 08:44

Son 28 yılda dünya ne kadar değişmiş olabilir?

Son 28 yılda dünya ne kadar değişmiş olabilir?

Google'ın yeni hizmeti sayesinde dünyaya 30 yılda neler yaptığımızı bir düşünün ...

Kerim Kahraman

Google'ın ortalama 30 yıllık uydu resimlerni ele alan "Timelapse" projesi, dünyanın bazı bölgelerinin seneler içindeki coğrafi değişimini net biçimde gözler önüne seriyor.

 

earthengine.google.org/timelapse adresinden ulaşabileceğiniz Timelapse sayesinde Dubaideki sahil çalışmalardan Las Vegas'taki şehirleşmeye dünyayı nasıl değiştirdiğimiz görülebiliyor.

 

1970 yılından bu güne kadar çekilen milyonlarca uydu fotoğrafı sayesinde geliştirilen, Google'ın 2009'dan bu yana üzerinde çalıştığı proje, U.S. Geological Survey ve NASA'nın ortaklaşa yürüttüğü bir görevin parçası.

 

Görsellerin çevrimiçi bir şekilde hizmete sunmak Google için hiç de kolay olmamış. Önce dijitalleştirilerek dünyaya gönderilen fotoğraflar, Google bünyesinde Earth Engine teknolojisiyle 1984'ten bu yana çekilmiş en iyi fotoğrafları bulmak üzere işlenmiş. Bulut, duman gibi efektler dijital olarak kaldırılıp her yıl için yaklaşık 1.78 terapiksellik bir görüntü ortaya çıkartılmış.

 

Proje, son yüzyıl içinde ne kadar çok ağaç kaybettiğini merak eden Meksika yönetiminin ilgisini çoktan çekmeyi başarmış görünüyor.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi