30-04-2013 15:19

Microsoft Motorola'ya yılın golünü attı...

Microsoft Motorola'ya yılın golünü attı...

Microsoft ile Motorola arasında süren davayı Microsoft kazanmış görünüyor...

Kerim Kahraman

Microsoft ve Motorola arasında süren davada sonunda karar verildi. Hakim, verdiği kararda Motorola patentlerinin senede sadece 1.8 milyon dolar değerinde olduğunu söyledi. Bu rakam, firmanın iddia ettiği rakam olan senede 3.99 milyar doların birhayli altında.

 

Microsoft ve Motorola, Motorola'nın 802.11 Wi-Fi ve H.264 video standardının bir parçası olan patentlerin üzerinde uzun zamandır savaşıyorlardı. "Standartlar-temel" sınıfına giren patentlerin, diğer firmaların kullanımına uygun şartlarda sunmaları gerekiyor (RAND). Microsoft avukatları, Motorola'nın patentlerin kullanımı için oldukça fazla para talep ettiği iddia ediliyordu. Öyle ki Microsoft ürünlerinin bu patentlere sahip cihazlardan kazandığı gelirin % 2.25'ni Motorola'ya veriyordu. Bu ürünlere Windows 7'li PC'ler ve Xbox 360 dâhil bulunuyor.

 

Şimdiki karara göre ise Motorola'nın H.264 patenti için RAND oranına göre satılacak her cihaz için 0.555 sente (maksimum 16.839 cent) geriliyor. Mahkemenin son kararı, 802.11 Wi-Fi patentleri için RAND oranını ise Xbox'ta cihaz başına 3.471 sent ve diğer cihazlarda ise 0.8 sent olarak belirleniyor.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi