29-04-2013 04:36

İntel'in teknolojisi pil ömrünü 10 saate çıkarttı...

İntel'in teknolojisi pil ömrünü 10 saate çıkarttı...

Pil ömrünün uzaması hayal değil artık intel bunun için ilk adımı attı ve teknolojisinide geliştirdi.

Kerim Kahraman

Intel'in tasarlamakta olduğu yeni mikro işlemci mimarisi Haswell'i düşünerek tasarladığı ve tablet şirketlerine model olacağını umduğu referans tablet-diz üstü melezi North Cape, yaklaşık 10 saat pil ömrü sunabilecek: Bu, pil ömrü daha önce birtek kısıtlı işlem gücüne sahip olan alt seviye tabletlerin ulaşabildiği bir pil ömrüydü.

 

North Cape, şu anda sadece düşük güç tüketimi yapan ARM ve Atom temelli tabletlerin ulaştığı kullanım sürelerini sunacak. PC'de ayrıca bundan önce hiç kullanılmayan bir kilit mekanizması varolacak. Bu yeni mekanizma ile birlikte ekranı tek el hareketiyle klavyeden ayırmak veya birleştirmek mümkün olabilecek. Şuan kullanımda bulunan kilit mekanizmalarında ekranı ayırmak için biraz uğraş gerektiriyor.

 

Haswell mimarisine bağlı PC'ler ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz belli olmuş değil. Eğer internete sızan dedikodular doğru ise bazı şirketler işlemcileri teslim almaya başlamış durumda. Diğer taraftan bazı iddialara göre ise ilk modeller Haziran ayında satışa sunulacağı yönünde.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi