24-04-2013 15:38

Lumia Nokia'yı başarıya ulaştırabilicek mi?

Lumia Nokia'yı başarıya ulaştırabilicek mi?

Lumia serisiyle yükselişe geçen Nokia yinede son yılların en kötü günlerini yaşıyor...

Kerim Kahraman

Nokia, son yılların en iyi Lumia satış raporlarıyla çok güzel bir hava yakaladı. Lumia; 2013'ün ilk 3 ayında, bir önceki 3 aya oranla % 27 artış yaşadı.


Ama Nokia için bu çıkış uzun sürmedi. Geçen yılın sonunda 196 milyon dolarlık bir zarar açıklayan Nokia, 1999'dan bu güne en düşük çeyrek raporuna ulaşmış durumda. Tabii ki, bahsi geçen çeyrekte 37 milyon iPhone satıldığı düşünüldüğünde, Nokia'nın henüz Samsung ve Apple ile tam anlamıyla aynı seviyede olmadığı net.


Nokia, Lumia serisi ile güven sağlamış olsa bile, iş firmanın en güçlü konumda bulunduğu "akılsız" cep konusuna geldiği zaman değişiyor. Nokia'nın bahsi geçen çeyrekte bu tarz modellerinde yüzde 30 gerileme yaşamış olması, kullanıcıların giderek daha fazla akıllı ceplere yöneldiği gerçeğini gözler önüne seriyor. Lumia ile yakaladığı başarıyı da gölgede bırakan, biraz bu durum oldu.


Yakın zamanda işin içine birde 41 MP kameralı "Nokia EOS" da girecek. Buna daha zarif bir "Lumia 920 halefi" ve gizemli "Galaxy Note" rakibi hakkındaki dedikodular da eklendiğinde; önümüzdeki çeyreklerin Nokia için güzel ve daha karlı bir yılı işaret ettiği düşünülebilir.

Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili Etiketler

» Nokia » Son » Yılların » En » İyi » Lumia » Satış » Raporlarıyla » Çok » Güzel » Bir » Hava » Yakaladı » Lumia; » 2013ün » İlk » 3 » Ayında » Önceki » Aya


Kullanıcı Girişi