24-04-2013 11:44

Apple Bilgisayar üretiminde sonamı geliyor?

Apple Bilgisayar üretiminde sonamı geliyor?

Akıllı telefonlar ve tabletler Bilgisayar çağını bitirecek gibi ilerlemeye devam ediyor...

Kerim Kahraman

Akıllı cepler ve onları takip eden Tablet'ler... Bu iki teknolojik ürün sonrasında giderek küçülen Bilgisayar piyasası, çok farklı bir rekabet içine girdi...


Gldiği son noktaysa, birçok markanın bulunduğu piyasanın kazandırdığı karın nerdeyse yüzde 50'sini tek bir şirket elinde tutuyor: Apple. Apple, her zaman olduğu gibi satış rakamlarında rakiplerinin bir hayli gerisinde. Ancak buna rağmen gerçekleştirdiği üretim ve kargolama teknikleri ile son kullanıcısına ulaşan yüksek derecedeki etiketleri, Apple'a büyük kar sağlıyor.


Bu arada IDC ve Gartner gibi şirketler tarafından yapılan hesaplara göre, Apple'ın son gerçekleştirdiği ürün dağıtımında önemli miktarında bir azalma yaşanmış. Bu durumun nedeni ise şirketin ürettiği iPad tabletleri olarak karşımıza çıkıyor.


Asymco isimli araştırma şirketinden Horace Dediu'ya göreyse, Apple eninde sonunda Bilgisayar üretimin durduracak ve tüm gücüyle yeni teknolojilere yönelecek. Ancak açıklanan kar rakamları, bu tezin yakın bir zaman dilimnde gerçekleşmesini engelleyecek gibi görünüyor.

Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi