23-04-2013 14:36

Kablosuz şarj yeni pazar kapısı açacak gibi...

Kablosuz şarj yeni pazar kapısı açacak gibi...

Kablosuz şarj için her şey yapılıyor ama bu pazarda duracell bir adım önde görünüyor...

Kerim Kahraman

Amaç kablosuz şarj teknolojisini yaygınlaştırıp, standartlarını belirlemek ve çevreye daha duyarlı enerji teknolojilerinin gelişmesini sağlamak olan Power Matters Alliance (PMA), bilişim teknolojilerinin en önemli şirketlerini bir araya toplayan bir platform. Son üyelerinin içinde HTC, Huawei, LG ve Samsung gibi dev firmalar bulunduran platformun son üyesi de AT&T: ABD'li servis sağlayıcı, 2014 senesinden başlayarak bazı akıllı telefonlara kablosuz şarj özelliği ekleyeceğini duyurdu. Platformun diğer katılımcıları arasında Broadcom ve Texas Instruments gibi işlemci üreticisi şirketler de yer almakta.


AT&T'nin pazarladığı ceplere kablosuz şarj özelliği ekleyebilmek için nasıl bir teknolojiden yararlanacağı henüz belli değil. Ama Powermat teknolojisi sayesinde kablosuz şarj pazarında iddialı durumdaki Duracell'in Kablosuz Şarj Çipi (WiCC) gibi hemen hemen her cebe uyumlu bir teknolojiden yararlanacağı kesin. Duracell Powermat bölüm başkanı Daniel Schreiber, platform üyesi her şirket kendi kablosuz şarj olabilen modelini piyasaya çıkaracağından emin.


Duracell'in Powermat çözümü şu aralar ABD'de Starbucks mağazalarında kullanılmakta. PowerKiss adı verilen bir çözüm ise yakında Avrupa'da McDonald's mağazalarında ve tren garlarında kullanılmaya başlanacak. Powermat sayesinde, kablosuz şarj teknolojisine sahip cihazlar ücretsiz şarj edilebilinicek.

Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi