22-04-2013 21:57

Artık piller 30 kat daha küçük olacak...

Artık piller 30 kat daha küçük olacak...

Özellikle cep telefonlarında karşımıza çıkan pil sorunu bu teknolojiyle tarihe karışabilir...

Kerim Kahraman

Küçük olduğu gibi güçlü yeni bir pil, cep telefonlarının ve diğer elektronik cihazların sadece birkaç saniye içinde şarj olmasına sağlayabilir.


University of Illinois'de araştırmacılar tarafından geliştirilmeye çalışılan piller, sadece birkaç milimetrelik yer kaplıyor ve bir araba aküsü çalıştırabilecek enerji üretebiliyor. Araştırmacılar, bu mikropillerin en iyi süperkapasitörleri bile gerisinde bırakacağını, elektronik ve radyo iletişimi piyasasında yeni teknolojiler sağlayacağını ortaya atıyorlar.


Profesör William King ve öğrenci James Pikul'un mikropilleri, yine University of Illinois'ten materyal bilimi ve mühendisliği profesörü Paul Braun'un hızlı şarj yapabilen katot teknolojisini temel almış. Ama King ve Pikul tasarımlarına, Braun'un hızlı-deşarj katotuna bir hızlı şarj anotu yerleştirerek onu geliştiriyorlar.


Araştırmacılar, mikropiller sensör ve radyo sinyallerinin 30 kat daha geniş bölgelere yayın yapabilmesine olanak sağlayacağını ve şu anki elektronik cihazların 30 kat daha küçük tasarlanabileceğine katkı sağlayacağını söylüyor. İddiaya bakılırsa bu piller, rakip teknolojilere kıyasla 1.000 kat daha hızlı şarj olacak.


King, bu piller sayesinde elektronik cihazların pil boyutuna göre geliştirilmekten kurtulacağını söylüyor. Araştırmacılar şu aralar mikropilleri diğer elektronik cihazlara entegre etmenin ve bu teknolojinin ufak bir maliyetle üretilebilesinin yollarını aramakta.

Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi