09-04-2013 10:45

Nivida ve AMD yine kavga ediyor...

Nivida ve AMD yine kavga ediyor...

PlayStation 4 daha çıkmadı ama firmalar kavga etmeye başladı bile diyebiliriz...

Kerim Kahraman

PlayStation 4 henüz piyasaya çıkmadı, hatta daha tam olarak ne ile karşılaşacağımızı bile bilmiyoruz fakat içinde AMD egemenliği olacağına kesin gözüyle bakıyoruz. İşte bu durum, AMD ve Nvidia arasındaki gerginliğin zirve yapmasına neden oluyor.


Daha bir süre önce Nvidia'dan Tony Tamasi'nin yaptığı açıklamada, PlayStation 4'ün en iyi ihtimalle Bilgisayarlara kıyasla alt seviyede işlemci ve orta seviyede ekran kartı gücüne sahip olacağını açıklamış, an itibariyle hazırlanan sistem içeriğinin, "Piyasaya çıkıncaya kadar çoktan eskimiş olacağı!" gibi ağır söylemlerde bulunmuştu.


AMD'nin ISV yöneticisi Neal Robinson ise, Nvidia'dan gelen bu açıklamaya karşılık vererek, kendilerinin Sony ile anlaşamamış olmasının üstüne kuyruk acısı çektiğini düşündüğünü belirtmişti. Gaming Bolt'a verdiği bir röportajda ise "AMD'nin APU sistemine göz atarak durumun sadece parçalarla alakalı olmadığını anlayabiliriz." şeklinde farklı bir görüş açısı sunan Robinson, Nvidia'nın yaptığı gibi tekil parçaları ele alarak, bu parçaları başka bir sistem ile karşılaştırmanın olanaksız olduğunun da altını çizmiş oldu.


Robinson'a göreyse PS4 üzerinde kullanılacak CPU ve GPU çok farklı tasarlanmış durumda hatta Sony de AMD'nin geliştirdiği sistem üzerindeki veri ve bellek paylaşımlarının bolluğu için kendilerini tercih etmiş bulunmakta. Robinson, kullanıcı ve geliştiricilerin de duruma tek tek parça bazlı bakmayacaklarını, geliştirilen sistem ile çok daha rahat ve uzun süre kullanım sunucak bir konsol ortaya çıkartacaklarını sözlerine ekledi.


Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi