09-04-2013 02:24

Android, 2013 yılının ilk çeyreğinde büyüdü..

Android, 2013 yılının ilk çeyreğinde büyüdü..

Android ile iOS arasındaki bitmeyen savaşta, Android; artık iyice işi abartmış durumda!

Yücel KAHRAMAN

Google'ın gözdesi Android işletim sistemi, iOS işletim sistemi karşısında pazar payını hızlı bir şekilde genişletmeye devam ediyor.
Kantar Worldpanel ComTech'in sunmuş olduğu rapora göre Android işletim sistemi, 2013'ün ilk çeyreğinde akıllı cep telefonu satışlarının %51.2'sini kapsamakta geçen yıla oranla %5.8 büyüme kaydetmiş durumda. iOS işletim sistemi ise geçen yılki kullanımına oranla %3.5 gerileme yaşamış durumda ve % 43.5 ile 2'nci sırada yer almakta.
Kantar Worldpanel ComTech analisti Mary-Ann Parlato, Android işletim sistemi'nin geçen ay Sprint'in Samsung satışları ile pazar payını biraz daha artırdığını açıklıyor. Parlato, son 1 yıl içerisinde Samsung akıllı cep telefonu satın alanların % 19'unun daha önce bir Samsung (standart) telefonuna, %15'inin HTC'nin bir telefonuna, %14'ünün bir LG standart telefonuna, %10'un Samsung'un bir akıllı telefonuna, %9'unun da BlackBerry'ye sahip olduklarını söylüyor. Parlato, bu oranlardan Samsung'un yalnızca kendi müşterilerinin Samsung marka akıllı cep telefonlarına terfi etmesini sağlamakta değil, rakip müşterilerinin aklını çelmekte de çok iyi olduğu sonucuna varıyor.
İlgili rapora göre son bir yıl içinde Samsung cep telefonu satın alanların % 52'si bir Galaxy S3, % 21'i Galaxy S2 ve % 5'i Galaxy Note 2'yi tercih etmiş.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi