19/04/2012 12:20

Hackerlar hiç boş durmamakta ve her geçen gün yöntemlerini geliştirmekte...

Hackerlar hiç boş durmamakta ve her geçen gün yöntemlerini geliştirmekte...

Yücel KAHRAMAN

Hacker'lar gün geçtikçe yeni yöntemler geliştiriyorlar...


Gün geçtikçe Siber saldırılar bir hayli artmış durumda ve daha büyük kitleleri etkileyebilmiş durumda. Bir güvenlik uzmanının söylediklerine bakılırsa, birçok firma internet sitelerinde genellikle yapılan kodlama hatalarını giderek, sistemlerini daha güvenli hale getiriyorlar ancak bu sefer de karşı sistemlerinde bulunan açıkları düzenlemekte geç kalmaktalar.

 Web sitelerinin güvenliği ile ilgilenen WhiteHat Security isimli firmanın teknoloji bölüm müdürü Jeremiah Grossman'ın anlattıklarına  göre, yapımcı firmalar tarafından web sitelere resmedilen önemli boyuttaki ciddi açıklar 2011 senesinde 148'e gerilemişken bu sayı 2010 senesinde 230 ve 2009 senesinde 480 adet olarak belirlenmişti. Grossman konu hakkında yaptığı açıklamaları geçen Pazartesi günü Sydney'de yapılan "Open Web Application Security Project" konferansında yapmış bulunuyor.

 Grossman'ın konu hakkındaki açıklaması şu yönde idi "Bulunan bazı açıklar genel site yapılarının kodlarında bulunumakta ve basit bir yama ile düzeltilebilecek problemler değildir." WhiteHat Security'nin istatistiklerine bakılırsa bir firma sahip olduğu güvenlik açıklarını, en azından 200 gün de düzeltebiliyor.

 Stratfor Global Intelligence adındaki analiz firmasının verilerine göre ise hızlı bir şekilde giderilemeyen güvenlik açıkları, hacker'lar tarafından çok kolay ve çabucak bir şekilde bulunuyor ve sonuç olarak çok yüksek seviyede veri kaybı ile sonuçlanmakta ki bu duruma verilebilecek en iyi örnek Sony'nin başına gelenler olacaktır.

 

 

 

Hackerlar her geçen gün kullandıkları yöntemleri ve sistemleri geliştirmekteler ve eskisine göre yaptıkları işe çok daha fazla odaklanmaktalar. İnternet sitelerinde bulunan açıkları bulmak için ise çok gelişmiş teknolojiler ve yazılımlar kullanmaktalar.


Grossman'nin müdürlü olduğu WhiteHat adındaki firma ise, birçok firmanın web sitelerine kendilerinin haberi olmadan bazı saldırılar düzenlenmekte; tabiiki önceden alınmış izinler ile. Grossman'in yapılan saldırılan sonucunda sarf ettiği sözler ise çok korkutucu bir boyutta; "Hemen hemen yapılan her yeni güncelleme ya da değişiklik esnasında yaptığımız siber saldırılar başarılı olmakta."

 


Firmalar web sitelerindeki sorunlar için bir karara varmaya çalışmakta ama genelde bir sorunu çözebilmek için ise, birçok işlemin baştan yapılması anlamına gelmekte.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi