28-03-2013 10:53

Microsoft, masaüstünü tamamen kaldırıyor mu?

Microsoft, masaüstünü tamamen kaldırıyor mu?

Hazırmısınız; çok yakın bir zamanda masaüstü olmayan bir Windows'u kullanmak zorunda kalabiliriz!

Yücel KAHRAMAN

Masaüstü Bilgisayar'larının ölüp ölmeyeceği konusunun tartışıldığı şu günlerde şimdi de masaüstünün ölüp ölmeyeceği konusu tartışılmaya başladı. Ama bu tartışmanın daha somut bir sebebi var: Microsoft, Windows 8 işletim sistemi ile birlikte masaüstüne verdiği önemi giderek azaltmakta.
Windows 8 işletim sistemi'nin ardından birkaç gün önce internete sızdırılan "Windows Blue" isimli Windows 8 işletim sistemi güncellemesi, "bilgisayar ayarları" bölümünde eskisine nazaran daha çok ayar sunmakta, masaüstündeki Denetim Masası'na olan ihtiyacı azaltmakta. Windows işletim sistemi ile ilgili blog yazılarıyla tanınmakta olan Paul Thurrott'a göre ise bu, Microsoft'un masaüstünden kurtulmak üzere atmış olduğu büyük bir adım niteliğinde.
Microsoft, Windows RT işletim sistemi ile birlikte masaüstü modunu eklese de bu sürümde onu hemen-hemen kullanılmaz hale getirmişti. Windows 8 işletim sistemi'nde masaüstünü kullanmanız mümkün, ama Paul Thurrott'a göre Windows Blue Windows 8 işletim sistemi'nin dokunmatik arayüzüne daha çok önem vererek masaüstünü tamamen ortadan kaldırmak için yeni bir adım atmakta.
Microsoft'un gelecekteki Windows işletim sistemi sürümlerinde eski Windows programlarını çalıştırmak için yeni bir yol bulması gerekecek gibi görünmekte. Yine de Windows 9 işletim sistemi'nde masaüstünün tam anlamıyla kaldırılacağını söylemek için henüz çok erken.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi