26-03-2013 17:28

Apple'ın Mac OS X işletim sistemi'ni vurdular!

Apple'ın Mac OS X işletim sistemi'ni vurdular!

2013, Apple'ın Mac OS X işletim sistemi kullanıcıları için çok kötü başladı!

Yücel KAHRAMAN

Rakiplerine göre daha kapalı olması sebebiyle kötü amaçlı yazılımlardan daha rahat korunan Apple sistemlerinin, sanılandan çok daha fazla kırılgan olduğu ortaya çıktı: Rusyanın güvenlik firmalarından olan Doctor Web, Mac OS X işletim sistemlerini etkileyen kötü amaçlı yazılım sayısında 2013 başlarından itibaren ciddi derecede artış olduğunu söyledi. Şirketi asıl endişelendiren de tehlikenin büyüklüğünden çok niteliği.

Şirketin yaptığı açıklamayada yakın bir tarihte keşfedilen Tr*ojan.Yontoo.1 isimli yeni nesil kötü amaçlı yazılımlar, bulaştıkları Mac OS X işletim sistemlerine adware tarayıcı eklentisini indirerek kurabildiğini açıkladı. Günlük olarak kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler ile uğraşmaktan güvenlik açısından doğal bir içgüdü geliştirmiş olan Bilgisayar kullanıcılarının tam aksine "dokunulmaz" zannedilen Apple sistemlerine alışmış olan kullanıcıların, video web sitelerinde görülen "eklentiyi yükle" gibi mesajları genellikle kabul ettiği açıklandı. Bu bağlantıya tıklayan kullanıcılar direkt olarak Tr*oja.Yontoo.1'in indirildiği web sayfasına yönlendirilmekteler.
Firma, güvenlik açısından deneyimsiz olan Mac OS X işletim sistemi kullanıcılarının neredeyse her kötü amaçlı yazılım tuzağına düştüğünü bildiriyor.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi