26-03-2013 13:16

Pardus işletim sistemi'nin 2013 sürümü resmi olarak tanıtıldı!

Pardus işletim sistemi'nin 2013 sürümü resmi olarak tanıtıldı!

Pardus işletim sistemimizin 2013 sürümü de en sonunda tanıtıldı! İşte yenilikler ve indirme adresi...

Yücel KAHRAMAN

TÜBİTAK'ın geliştirdiği ve Linux altyapısına sahip olan Pardus işletim sistemi'nin en yeni sürümü Pardus 2013, resmi olarak tanıtıldı.
TÜBİTAK BİLGEM'in geliştirdiği Pardus işletim sistemi, geçtiğimiz yıl kamu kurumlarına yakın bir çalışma ortamı sunması için Ankara'daki TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi'ne (ULAKBİM) taşınmıştı.
TÜBİTAK'ın Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, 32bit ile 64bit işletim sistemlerinde çalışan final sürümün kamu kurumları ve KOBİ'lere hitap ettiğini açıkladı. Ev kullanıcıları da kurumsal yazılımın üzerine istedikleri ek uygulamaları yükleyerek onu kişiselleştirebilmekteler.
Verilen bilgilerde Milli Savunma Bakanlığı'nın yerel ağında 9.500 kullanıcılı sistemin Pardus işletim sistemi'ne taşındığı, İstanbul da Su ve Kanalizasyon İşletmesi merkez ile çevre ofislerinde tam olarak 500 bilgisayarın geçiş işlemlerinin bittiğini bildirildi. TÜBİTAK'ın asıl hedefi ise sene sonuna kadar bu rakamı 3.500'e kadar arttırmak. Altunbaşak, FATİH Projesi kapsamında 86 bin akıllı tahta üzerinde Pardus'un yer aldığını da hatırlattı. Gelecekte dağıtlacak olan akıllı tahtalarla bu sayının 550 bine ulaşacağı tahmin edilmekte.

Pardus işletim sistemi'nin yeni sürümü ile birlikte web portalı ve çağrı merkezi de hizmete girdi. "444 5 773 Pardus işletim sistemi Danışma Hattı" ulaşan öneri ve değerlendirmeler, geliştirme takımına ve yönetim ekibine bildirilecek, cevaplanmayan bilgiler de portal üzerinden uzman mühendisler tarafından cevap bulacak.

Pardur işletim sistemi'ni indirmek için tıklayınız.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi