20-03-2013 01:01

İşte 258 bin aynalık dev tesis...

İşte 258 bin aynalık dev tesis...

Arap ülkeleri şimdiden yenilenebilir enerji sektörüne girdiler ilk adım Abu Dabi'den...

Kerim Kahraman

Dünyadaki en büyük güneş paneli tesisi, Abu Dabi’de hizmete açıldı. BAE şirketi Masdar, Fransa’nın Total ve İspanya’nın Abengoa firmalarının birlikte kurduğu Shams Power Company şirketinin inşa ettiği ‘Shams 1’ yenilenebilir enerji tesisi, dün büyük bir etkinlikle açıldı.


100 MW kapasitesindeki güneş enerjisi santrali, 20 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor. Shams 1’in en önemli faydası ise doğayı koruma için olacak. Enerji santrali, her sene 175 bin ton karbondioksitin atmosfere dağılmasını önlemiş olucak.

 


Shams firmasından yapılan açıklamaya bakılırsa, enerji santralinin doğaya yapacağı katkı muazzam yılda ‘1.5 milyon ağaç dikmeye yada trafikten 15 bin aracın kalkmasına eşdeğer.

 
AYNA CENNETİ
Shams 1, tam 258 bin parabolik aynanın birleşiminden oluşuyor. Parabolik aynalar da bulunan tasarım sayesinde, güneş ışınlarını çok daha iyi bir şekilde toplayarak, enerjiyi tek noktaya odaklayabiliyor. Enerji diğer yandan, odak noktasından da dağıtılabiliyor.

 

 


Aynalarda toplanan enerji, odak bir şekilde aynaların içnden geçen petrol hatlarına gönderiliyor. Petrol ısınıyor ve ısı dönüştürücüsüne geçtikten sonra, gerçekleşen buhar türbinleri döndürerek elektrik üretimini sağlamakta. Shams 1 güneş enerjisi santrali, 4 kilometre karelik bir alan içinde yer alıyor.Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi