19-03-2013 01:09

POS cihazlarına sızdılar....

POS cihazlarına sızdılar....

Hacker'ler son zamanlarda ABD şirketlerini hedef almış durumda bakalım bu savaşı kim kazanıcak...

Kerim Kahraman

Facebook, Twitter ve Apple gibi teknoloji  devi firmaların yanı sıra, Burger King gibi restoran zincirleri, ABD’de yaşanan hacker saldırılarının nasibini alanlar arasına girdi. En yeni kurban, Eylül 2012’de yaşadığı siber saldırı sonucu 10 milyon dolar zarar eden Subway oldu. Subway, uğradığı iki saldırının ilkinde büyük zarar etti ancak ikincisinde az zarar etsede hackerlerin kurnazlığını da ortaya çıkardı.Shahin Abdollahi ve Jeffrey Thomas Wilkinson adındaki hacker’lar, Massachusetts, Wyoming ve California şehirlerinde bulunan farklı Subway restoranlarındaki 13 point of sale (POS) bilgisayarını hack’ledi. Buradan 40 bin dolar  değerinde sahte hediye bileti oluşturan hacker’lar, bu biletleri eBay ve Craiglist gibi perakende ve ilan sitelerinde paraya çevirdiler.

 


POS CİHAZLARINA SIZDILAR
SlashGear sitesinin haberine göre, ‘POS Doctor’ adlı kendi POS işine sahip olan Abdollahi, posları Subway restorantlarına sattı. Sonrada, önceden cihazlara yüklediği, LogMeIn masaüstü bağlantı yazılımını kullandı.

 


Subway’in çalışma stratejisini ve POS cihazlarını nasıl kullandıklarını kısa sürede çözen hackerlar, sahte hediye kartları hazırlayıp satışa sundu. Sahte kartlar, internette satışa çıkar çıkmaz ise kısa zamanda suç üstü yakalandı.

 


Subway, Eylül 2012’de de kacklenmiş, firmanın 150’den fazla restoranında kredi kartı bilgilerine erişim sağlanmıştı. Subway, bu saldırıda 10 milyon dolar zarar ederken 146 bin hesap deşifre edilmişti.


Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi