17-03-2013 16:27

Google Glass gözlükleri sizi kıyafetinizden tanıyabiliyor!..

Google Glass gözlükleri sizi kıyafetinizden tanıyabiliyor!..

Google'ın gelecekten fırlayıp gelen özel gözlükleri sizi yüzünüzden değil, kıyafetlerinizden tanıyacak!

Yücel KAHRAMAN

Google Glass için hazırlanan bu ilk üçüncü parti uygulama, insanları kıyafetlerinden tanıyor.Duke University araştırmacıları tarafından hazırlanan ve Google'ın fon desteğini de arkasına alan bu uygulama (PDF), insanları üzerinde bulunan kıyafetlerden, takılardan, ayakkabılardan ve gözlüklerden tanıyabiliyor. Uygulamayı geliştiren yazılımcılar, Google Glass ile çevrenizdeki arkadaşlarınıza baktığınız zaman her birinin ismini görebileceğinizi söylüyorlar.
Yazılımcılar, isimlerin görünmesini istemeyen kullanıcıların yalnızca Tweet mesajlarını gönderebileceklerini söylüyorlar. Programcılar, "havaalanında veya bir oteldeki insanlar, 'taksiyi paylaşacak birileri aranıyor' Tweet'ini paylaşabilirler" örneğini vermekteler.
İlgili uygulama, o sırada cep telefonlarını kullanan kişilerin birkaç tane resmini çekiyor ve bu resimleri "spatiogram" isminde bir dosyada barındırıyor, kullanıcının "parmak izi" yakındaki akıllı cep telefonlarına yayınlanıyor. Kullanıcı, Google Glass sahibinin görüş alanına girdiği zaman ise ekranda onu tanıtan bir ok işareti ve bilgi görünmeye başlıyor.
PivotHead kameraları ile ve Samsung Galaxy cep telefonlarıyla yapılan testte Google Glass gözlüklerinin insanların % 93'ünü tanıdığını söylemekte (ön taraftan). Arkası dönük olan ve diğer açılarda bulunan insanları tanıma biraz daha yavaş olsa da, başarısı %96 ile oldukça yüksek bir oranda.
Yazılımın yüz yerine kıyafetleri tanımasının sebebi ise gizlilik. Örnek verecek olursak; şapkanızı değiştirmek, sizi yeniden isimsiz hale getirmekte.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi