16-03-2013 19:03

Samsung reklamda sınır tanımıyo...

Samsung reklamda sınır tanımıyo...

Samsung reklam stratejisi sayesinde Apple'a fark atmış durumda.....

Kerim Kahraman

Samsung’un elektronik pazarında başarılı olabilmek için basit bir strateji kullanıyor: Kaliteli üretim, çok fazla reklam.


Wall Street Journal’ın haberine göre, Samsung 2012’deki reklam yayınlarında sadece ABD’de akıllı cihazlarını tanıtmak için 401 milyon dolar harcadı. Kantar Media şirketinin açıkladığı verilere bakarsak, Apple, kendi bünyesinde reklama 333 milyon dolar harcadı.


Rakamlar, Samsung’un 2011’in ardından ABD’deki giderlerini ciddi şekilde yükseldiğini gösterdi. Güney Koreli şirketin 2011’deki reklam gideri, Apple’ın üçte biri kadardı.


 

Verilere göre Samsung, sadece ABD Futbol Ligi’nin (NFL) şampiyonluk maçı Super Bowl’da promosyona15 milyon dolar harcadı. Galaxy S 4 telefonunun reklamı için New York’un ünlü Time Meydanı’nda büyük bir billboard kiralayan Samsung, her ne kadar LG’nin kötü süpriziyle karşılaşsa da, reklam stratejisiyle bugüne kadar başarılı olmuş durumda.


 

RAKAMLAR YÜKSELDİ
Reklam stratejisi, Samsung’un iPhone’a göre daha ucuz olmasına rağmen başarılı kıldı. IDC araştırma şirketinin verilerine göre, Samsung 2012 yılının bitişiyle küresel akıllı telefon pazarında  payını yüzde 30.3’e çıktı. Bu oran, 2011 yılında yüzde 19.0’dı.


Apple ise 2011 yılında yüzde 18.8 olan küresel payını, 2012’de sadece yüzde 0.3 artırarak yüzde 19.1’e çıkabildi.


Gazete, billboard, TV ve internet gibi her türlü yoldan reklama yüklenen  Samsung, reklama tüm elektronik firmalarından daha çok para harcıyor. Özellikle Galaxy S 3’ün dünya çapındaki reklama büyük ağırlık veren Samsung, Türkiye’de gerçekleştirdiği özel etkinliklerle de teknoloji dünyasını meşgul etmeyi bilmişti. Samsung Galaxy S serisi, Ocak ayında dünya çapında 100 milyon satış rakamını aşmış durumda.


Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi