15-03-2013 00:01

Sonunda buda oldu...

Sonunda buda oldu...

Elektronik dövmeden sonra elektronik alıcıda insan derisine işlendi bakalım teknoloji nereye kadar ilerliyicek bilim kurgu filmleri yavaş yavaş gerçek oluyor gibi...

Kerim Kahraman

Illinois Üniversitesi’ne bünyesindeki Rogers Araştırma Grubu, 3D yazıcılarda basılabilen ilk deriye işlenebilir alıcıları üretmeyi başardı. Elektronik dövmeden sonra elektornik alıcının da, insan derisi üzerine işlenmesinin ardından vücuda ait bazı ölçümler yapabiliyor, sinir sisteminin çalışma koşullarını takip ediyor.


Engadget sitesinin haberine göre, elektronik alıcı, derideki hidrasyonu, ısıyı ve beyin ile kaslardan gelen elektronik sinyalleri ölçebiliyor.Elastik polimer yüzeyi bulunan elektronik dövmelerle kıyaslanınca, şimdiki elektronik alıcıların polimer yüzeyi, direk deri üstüne işleniyor. Böylece, eski  denemelere göre 30 kat daha ince olan alıcılar, derinin üstünde de iyi bir uyum sağlamakta.RAHATLIKLA HAVUZA GİREBİLİRSİNİZ
Technology Review sitesine konuşan araştırma ekibinden John Rogers, “Yeni araştırmamızda fark ettiğimiz önemli bir detay, elastomer maddeye ihtiyaç dumadığımızdı. Böylece bir lastik damga kullanıp ultra incelikteki elektroniği deri üzerine basabiliyorsunuz” dedi. Bu özelliği, elektronik alıcının, elektronik dövme gibi banyoda veya denizde kolayca deriden ayrılmasını engelliyor.

 


Alıcılar deri üzerine basıldıktan sonra, sıvı bandaj kullanılarak elektroniği koruyucu bir tabaka meydana getiriliyor. Elektronik alıcılar, yaklaşık 2 hafta içinde kabarıp dökülüyor. Mühendisler, bu durumu epidermik elektroniğin değişmez bir kaderi olarak açıklıyor.

 


Elektronik alıcıları daha uzun kullanabilmek için, alıcının deri altına yerleşmesi gerekiyor. Teknolojinin gelişim hızına bakarsak, alıcıların deri altında yerleştirilmesi çok zaman almayacak gibi görünüyor.

 3D YAZICILAR NASIL ÇALIŞIYOR?
Dijital teknolojinin en son kalelerinden olan 3D yazıcılar, dijital ortamda hazırlanan 3 boyutlu nesneleri, fiziksel olarak ürün haline getiriyor.Özellikle sanayi firmalarının makine parçası üretebilmek için kullandığı 3D yazıcılar, normal bir çalışmayla günler, hatta haftalarca sürebilen üretim zamanlarını birkaç saate indirebiliyor. Başta plastik üretimi olmak üzere, gelişmiş 3D CAD yazılımları, neredeyse sıfır hata  maliyet ve zaman tasarrufu sağlamakta.

Video izlemek için tıklayın...


Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi