10-03-2013 18:27

Esnek, bükülebilir cep telefonlarına hazır mıyız?

Esnek, bükülebilir cep telefonlarına hazır mıyız?

Gorilla Glass hemen hemen tüm üst seviye mobil cihazlarda yerini aldı. Ancak şimdi sıra, bükülebilir cihazlarda...

Yücel KAHRAMAN

Akıllı cep telefonu piyasası son 2 sene içinde inanılmaz derecede gelişen bir teknolojiyle büyüdü. Ancak bu teknolojilerin hiçbiri, Corning adlı şirketin yakın zamanda geliştirmiş olduğu, bükülebilir ince camı kadar ileriye gidememişti.
Corning'in üretmiş olduğu son derece dayanıklı ve bir o kadar da esnek Gorilla Glass teknolojisini yeni tablet bilgisayarlarda ve akıllı cep telefonlarının çoğunda görmekteyiz. Ancak geliştirilen bu yeni esnek cam teknolojisinin tam anlamıyla kullanılması için 2 ya da 3 sene gibi bir süre geçmesi gerekmekte...
Samsung ve Apple gibi dev firmalar bir süredir istenildiği taktirde katlanıp, tıpkı bir kağıt misali yuvarlanabilecek olan bu teknolojinin üzerinde çalışmalarını sürdürmekteler. Ancak Corning'nin müdürü olan James Clappin'in düşüncesine göre son kullanıcılar şu an katlanabilir elektronik cihazlara hazır durumda değiller.


"İnsanların yeni bir ürüne alışması öyle hızlı bir şekilde olmuyor ki bugün katlanabilir bir telefon üretilse, tüketicilerin büyük bir kısmının ilgisini çekmeyecektir. Bu yönde bir teknolojinin an itibarı ile satın alındıktan sonra kullanım şekilleri fazlasıyla limitlidir. Çok çok özel bir ürün için, biraz daha zaman geçmesi gerekmekte." şeklinde açıklama yapan başkan, aynı zamanda "Dev isimleri bu teknolojiyi en güzel şekilde kullanmaları için şimdiden eğitimlere başladık." diyerek yine Samsung ve Apple'a işaret etti.

Corning şirketinin üretmiş olduğu bu yeni teknoloji büyük ihtimalle gündelik hayatımıza girmeden önce, çok daha basit bir şekilde üretimi yapılacak güneş panelleri üzerinde kullanılacak.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi