10-03-2013 06:01

Samsung'dan sürpriz ortaklık!..

Samsung'dan sürpriz ortaklık!..

Samsung'un bu ortaklığı hem şirketi bir adım daha ileriye taşıyacak, hem de Apple'ı çok fazla kızdıracak!

Yücel KAHRAMAN

Samsung, birkaç gün önce teknoloji dünyasını oldukça hareketlendiren bir anlaşma yaptı. Teknoloji devi Samsung 110 milyon dolar ödeyerek, Apple'ın da en büyük tedarikçilerinden biri olan Japon elektronik şirketi Sharp'ın % 3'lük hissesini aldı.
Çok uzun bir süredir ekonomik kriz ile boğuşan Sharp, bu anlaşma ile birlikte derin bir nefes alacağa benziyor. Bir zamanlar iflasını açıklama eşiğine kadar gelen şirket, çözüm olarak hisselerini satmakta buldu. Hatırlarsanız Sharp, geçen sene de Qualcomm Şirketi ile 120 milyon dolarlık anlaşma yapmış ve bu anlaşma sayesinde şirketin IGZO teknolojisi bir adım daha öteye taşınmıştı.
Bu ortaklıktan sonra, Samsung'un da oldukça meşhur olan IGZO teknolojisinden çokça yararlanacağı kesin. Hatta bazı haberlere göre, Samsung'un 110 milyon dolarlık yardımının arkasında, IGZO teknolojisi konusunda tek söz sahibi olmak istemesi yatmakta. Samsung'un bu konu uğrunda, önümüzdeki zamanlarda Sharp'a daha büyük yatırımlar yapması da beklenen gelişmeler arasında yer alıyor.
İşin başka bir boyutu ise Samsung ile Sharp ortaklığı, Apple'ı da derinden etkileyecek gibi görünüyor, çünkü Apple'ın en büyük ekran tedarikçilerinden olan Sharp, Samsung ile arasındaki ortaklığı bozmamak için, bu tutumunu kısmende olsa değiştirebilir. Bakalım bu ortaklık, Samsung ile Apple savaşını nasıl etkileyecek...
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi