06-03-2013 17:03

Yeni Lumia ceplere yeni yetenek!..

Yeni Lumia ceplere yeni yetenek!..

Nokia'nın beklenmekte olan yeni Lumia cep telefonları modelleri, büyük ihtimalle bu özel yeteneğe sahip olacaklar!

Yücel KAHRAMAN

Elektronik cihazları su geçirmez hale getirme konusunda oldukça uzman bir şirket olan P2i'nin, Nokia ile ortak bir proje üzerinde çalışmakta olduğu iddia edilmekte.Teknoloji'nin bütün imkanlarını kısa bir süre içerisinde ürünlerine uygulamasıyla tanınan Nokia'nın, beğenilen cep telefonu serisi Lumia'nın yeni modellerini su geçirmez hale getirerek pazar da ki payını arttırma çabası içerisinde olduğu gelen iddialar arasında.
P2i şirketi, su geçirmez cihazlara oldukça farklı bir yaklaşım getirmesi ile tanınmakta. Şimdiye dek elektronik cihazların su geçirmemesi için cihaz kasası özel malzemeler ile mühürlenerek sağlanıyordu. Bu uygulama türünde sorun kullanılan malzemelerin uzun vade'de güvenilmez olması ve hoparlör veya mikrofon gibi dışa açık olması gereken kısımların mühürlenmesiydi. P2i şirketi, bu sorunu farklı bir şekilde kolaylıkla çözebiliyor: suyun cihazın içine girmesine müsade ediliyor, ancak cihazın her parçası suyu iten bir boya ile kaplanıyor, bu sayede cihaz ne kadar su alırsa alsın sudan etkilenmiyor.
Nokia'nın bu ortaklık sayesinde geliştirilen özel çözümleri ilk kez bu sene piyasaya çıkarılması beklenen Lumia 1000 EOS modelinde kullanacağı tahmin edilmekte.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi