04/04/2012 10:03

SIM kart gavgaları giderek kızışıyor, işte son durum...

SIM kart gavgaları giderek kızışıyor, işte son durum...

Yücel KAHRAMAN

Cep Telefonları giderek küçülüyor bu durum ister istemez SIM kartlarınıda etkiliyor, önce micro-SIM'ler şimdi de nano-SIM'ler...


Giderek küçülen cep telefonları için, hem yeni hem de daha küçük SIM kartı üzerindeki tartışmalar aralıksız devam ediyor. Nokia, Apple ve diğer birkaç üretici yeni "nano-SIM" için birtakım teklifler de bulunuyor.

 


Son gelişmelere göre de Nokia'nın kritik patentleri tutmaya devam etme tehdidi olduki zira Nokia, Apple'ın teklifinin kabul edilmesi koşulunda bazı patentleri saklamayı düşünüyor. Nokia, Apple'ın teklifinin gereken özelliklere sahip olmadığını kanaatinde. Bu gelişmelerden dolayı söz konusu karar, Haziran sonlarına ertelenmiş durumda.

 


Nano-SIM akıllı cep telefonlarında kullanılan micro-SIM'lere göre üç kat daha küçük olması bekleniyor. Yeni biçimin sorumlusu da European Telecommunications Standards Institute (ETSI) adındaki kuruluş.

 


Apple, telif hakkı gerektirmeyen bir SIM kart teklifini son zamanlarda açıklamıştı. Nokia da %23 daha küçük olduğunu söylediği ve ETSI standartlarına daha çok uygun olduğunu iddia ettiği bir kart teklifinde bulunuyor. Nokia, Motorola Mobility ve RIM tarafından da desteklenmekte.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili Etiketler

» SIM » micro » nano » apple » nokia » etsi » motorola » rim


Kullanıcı Girişi