04-03-2013 20:58

Snapdragon 800 işlemcisi, Tegra 4'ü kolaylıkla yenebiliyor!..

Snapdragon 800 işlemcisi, Tegra 4'ü kolaylıkla yenebiliyor!..

Büyük rakibi olan Nvidia'nın 72 GPU "Tegra 4" mobil işlemcisini yerden yere vurdu!

Yücel KAHRAMAN

İlk önce yeni Snapdragon'lar, daha sonra da Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2013'te tanıtılan yeni Nvidia Tegra 4 ile daha da kızışan mobil işlemci pazarından çok iddialı açıklamalar gelmeye devam etmekte. Bu sefer'de Qualcomm ürün yönetimi 2'nci başkanı olan Raj Talluri, Nvidia'nın 72 çekirdekli Tegra 4'ünden hiç korkmadıklarını açıkladı.
Qualcomm ürün yönetim başkanı, Tegra 4'e karşı rekabet etmekten hiç çekinmediklerini söylüyor, yepyeni Snapdragon 800 çiplerinin Nvidia'nın çipini "çok kolay bir şekilde yendiğini" iddia etmekte. Raj Talluri, bunu durumu Qualcomm'un çipinin "çok daha bütünleşik" olmasına bağlamakta. Snapdragon 800 çipini kullanan cep telefonları arasında, 2'nci çeyrekte satışa sunulacak olan, daha yeni tanıtılan ZTE Grand Memo bulunmakta.
Yüksek hız ile düşük güç tüketimine yönelik olarak Snapdragon 800, 4'lü Krait 400 işlemcilerini kullanmakta ve 2.3GHz saat hızında çalışmakta. Nvidia ise henüz saat hızını açıklamadığı 72 çekirdekli Tegra 4 ile performans rekoru kırdığını açıklıyor.
Nvidia Tegra 4i ise 60 çekirdekli bir tasarıma sahip ve Snapdragon 800'ün yarısı büyüklüğünde boyuta sahip bulunuyor. 2.3GHz hız da çalışan Tegra 4i, bu yılın sonlarına doğru ortaya çıkartılacak. İlk Tegra 4'lü cep telefonları ise Çin'de Temmuz ayında piyasaya sürülecek.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi