04-03-2013 12:08

Galaxy S4 hakkında söyleyebiliceklerimiz...

Galaxy S4 hakkında söyleyebiliceklerimiz...

Galaxy S4 herkesin merakla beklediği Samsung'un yeni amiral gemisi hakkında bazı ipuçları...

Kerim Kahraman

Galaxy S4, 14 Mart'ta Samsung'un düzenleyeceği bir toplantıda tanıtılacak. Peki, New York'ta yapılıcak olan toplantıya sadece 2 hafta kala elimizde Galaxy S4 ile ilgili neler bulunuyor? Galaxy S4, geçen yıl çıkarılan S3 kadar bizi etkileyebilicek mi dersiniz? İşte Samsung'un bir sonraki amiral gemisi için söyleyebiliceklerimiz.Tanıtım tarihi: Samsung'un gönderdiği davetiyelere bakılırsa, Galaxy S4'ün 14 Mart'ta sunulucağını söyleyebiliriz. Telefonun tanıtım  tarihinden yaklaşık 2 ay sonra Avrupa'da ve Türkiye'de satışa sunulmasını söyleyebiliriz.İsmi: Cihazın  isminin "Galaxy IV" olduğu neredeyse kesin aksi yönde duyum yok henüz.Tasarımı: Galaxy S4'ün tasarımının ince olacağı konusunda sızıntılar mevcut. Genel düşünce ve dedikodulara bakılırsa, telefonun fiziksel giriş tuşunu koruduğu hakkında.

 


Ekranı: Galaxy S4'ün ekranının S3 göre daha büyük, 5 inç olacağı söylentileri yoğun. 1920x1080 AMOLED, 440 ppi gibi özelliklerini taşıyacak ekran, son dedikodulara bakılırsa AMOLED yerine Full-HD SoLux teknolojisini de taşıyabilir.

 

 


Kamera: Nokia'nın PureView teknolojisi ve HTC'nin UltraPixel teknolojisiyle birlikte telefonlarda kameranın önemi gittikçe yükselmiş durumda. Kimilerine göre, Galaxy S4'te 13 megapiksellik bir kamera kullanılacağı yönünde. Kimilerine göre ise telefonun, Sony'nin 1/3-inch Exmor Rs imaj sensörünü kullanacağı yönünde.

 


Pil: 2.600 - 2.700mAh kapasitesinde güçlü bir pilin S4'e kullanılmasını düşünebiliriz. S3'ün 2.100mAh'lik pilinin genel anlamda güçsüz kalması ile karşılaştık. S4'ün Droid Razr Maxx'taki gibi 3.300 mAh'lik bir pil taşıyacağını da  düşünmüyoruz.

 


İşletim sistemi: S4'ün Android 4.2'yi kullanacağına kesin gözle bakılıyor. Key Lime Pie, Mayıs ayındaki Google toplantısına kadar resmiyet kazanmayacağı için Galaxy S4'ün Android 5'i kullanma ihtimali yok gibi.

 


Donanımsal özellikleri: S3'ün ABD için üretilen LTE ve uluslararası, LTE dışında sürümleri bulunuyor. Türkiye'de bizi LTE dışındaki sürümler ilgilendiriyor, en azından şuanlık. Samsung'un LTE kullanmayan ülkeler için 8 çekirdekli Exynos 5 Octa çipsetini kullanmasını bekliyoruz. Bunun yanında Exynos 5 Octa'nın S4'ün ihtiyacından iki kat daha  güçlü olduğunu, bu nedenle Samsung'un Exynos 4 Quad'ıde kullanabiliceğini düşünenler de var.

 Telefonun 2GB RAM, 32GB'lık veya 64GB'lık disk alanıyla gelmesi bekleniyor. Bunun yanında Samsung, disk kapasitesini daha da genişleterek 128GB'lık bir modelle süpriz de yapabilir.

 

Diğer Samsung Haberleri için tıklayın.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi