03-03-2013 09:17

Mozilla, Firefox OS'ta işi sıkı tutuyor...

Mozilla, Firefox OS'ta işi sıkı tutuyor...

Mozilla, Firefox beğendiğim bir tarayıcıydı şimdi ise mobil işletim sistemine el attı umarım tarayıcısı gibi iyi olur ne kadar rekabet o kadar özellik demek...

Kerim Kahraman

Mozilla, Firefox işletim sistemine sahip ilk telefonlarını görücüye çıkardı. Dev tarayıcı firması çiçeği burnundaki akıllı telefonları  512MB RAM, 4GB hafıza, 1GHz Qualcomm Snapdragon S1 işlemci ve 3.5 inçlik 480x320p ekran özelliklerini taşıyor. Görünüşe göre sıraladığımız bu özellikler, Firefox OS'lu cihazlar için "mimimum donanım özellikleri" anlamına geliyor.

Mozilla, Firefox işletim sistemini kullanacak cep telefonu firmalarına bu özellikleri şart koşucak. Yani cep telefonu firmaları Firefox logosuna sahip olmak istiyorsa, Mozilla'nın belirlediği minimum donanım özelliklerini bulundurmak zorunda. Bu özellikleri bulundurmayanlar, ürünlerinde "Powered by Firefox OS" logosu bulunduramayacaklar.

Donanım özelliklerinin haricinde, "Firefox OS" imzası alabilmeler için Mozilla'nın firmalara getirdiği bazı yazılım özellikleri de bulunuyor. Bunun için firmalar, ürünlerdeFirefox mobil tarayıcısı ve resmi Firefox Marketplace'e erişimi sunma zorunluğu da var. Diğer taraftan Mozilla, geliştiricileri Firefox Marketplace'e alternatif uygulama mağazaları geliştirmeyi de serbest bırakıyor.

Şimdiye kadar bahsettiğimiz  özelliklere sahip iki adet  ZTE Open ve Alcatel One Touch Fire Mozilla tarafından açıklanmış bulunuyor. Yeni Firefox OS telefonlar üretmek için, şirketlerin bu iki telefonu örnek almalarında fayda görüyoruz.


Mozilla, Firefox OS ile ilgili diğer haberler için tıklayın.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi