02-03-2013 09:23

Bu Uygulama İdrar testi yapıcak...

Bu Uygulama İdrar testi yapıcak...

Uchek uygulaması başarılı olursa belkide insanlar kendi hastalıklarını kendileri teşhis edicek...

Kerim Kahraman

Los Angeles'ta yapılan Teknoloji, Eğitim ve Tasarım (TED) Konferansı'nda tanıtılan "Uchek" isimli uygulama, telefon kamerası ve bir ölçüm çubuğu sayesinde idrarda glikoz, proteinler ve nitrat gibi 10 farklı unsuru test edebiliyor.

Uygulamayı geliştiren Myshkin Ingawale, Uchek'in diyabet, idrar yolları enfeksiyonu, kanser, karaciğer hastalıkları gibi 25 farklı hastalığın teşhis edilmesinde kullanılabiliceğine işaret etti.

Uygulamayı kullanmak isteyenlerin önce idrar örneklerini almaları ve standart bir ölçüm çubuğu kullanmaları lazım.


Alınan örneği ölçüm çubuğuyla birlikte uygulama ile  satılan bir matın üzerine koyup fotoğrafını çekiyor.

Uygulama, ölçüm çubuğunun üzerindeki renkleri değerlendirerek kullanıcının herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını belirliyor.

 TIPTA ATILIM SAĞLANABİLİR


Apple, uygulamanın yanında mat ile 5 ölçüm çubuğu bulunan paketleri 20 dolar ücretle Mart ayının sonundan itibaren satışa sunacak.

Uygulama, Hindistan'ın Mumbai kentindeki King Edward Memorial Hastanesi'nde idrar testi için kullanılan makinelerle karşılaştırılarak test edilecek.

Eğer başarı sağlanırsa uygulamanın, tıbbi testler alanında büyük atılım yapması bekleniyor.

Uchek, şu anda bir tek iPhone'da kullanılabiliyor. Ingawale, uygulamanın ilerde diğer akıllı telefonlarla da kullanılabileceğini söyledi.

Mobil telefon endüstrisini temsil eden GSM Birliği (GSMA), mobil sağlık ünitelerinin gelecek 5 yıl da sadece Afrika'da 1 milyon insanın yaşamını kurtarabileceğini açıkladı.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (4)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi