28-02-2013 20:48

Firefox OS mobil işletim sistemi'nin şansı yüksek!..

Firefox OS mobil işletim sistemi'nin şansı yüksek!..

Mozilla'nın CEO'su Gary Kovacs, önümüzdeki yıllarda Firefox OS için büyük bir şans olduğunu düşünmekte...

Yücel KAHRAMAN

İspanya'da halen devam etmekte olan Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2013'te binlerce kişiye konuşan Gary Kovacs, Apple ve Google'ın akıllı cep telefonu pazarında liderliğini sürdürmekte olduğunu, ama tüm piyasayı elinde tutamayacaklarını düşündüğünü söyledi.Önümüzdeki 5 yıl içerisinde internete katılacak 2 milyar kişiyi gözüne kestiren Gary Kovacs, tüm piyasanın ihtiyaçlarının sadece 3-4 firma tarafından karşılanamayacağını belirtti.
Firefox OS, web tabanlı çalışan bir mobil işletim sistemi olduğu için bazı uygulamaların sil baştan yazılmasına/port edilmesine ihtiyaç duymayacak. Ama bazı dinamik web siteleri, mobil web tarayıcılarında iyi çalışmamakta ve bu konuda geliştirmeler yapılması gerekmekte.

Web tabanlı Firefox OS mobil işletim sistemi, şu an LG Electronics, Huawei, ZTE, Alcatel, Geeksphone'un desteğini almış vaziyette.

Sony'nin de bu listeye eklenmiş olması büyük bir olasılık. Firefox OS ile çalışan ilk cep telefonları ve tabletler, yılın ikinci çeyreğinde "gelişmekte olan piyasalar" sürülecekler.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi