11-05-2015 08:19

Linux'te Büyük Korku

Linux'te Büyük Korku

Linuz kullanıcıların canını sıkacak bir rootkit piyasada olduğu tespit edildi.

Pinyata

Linux Güvenlik Açığı

Linux denildiği zaman akla her zaman güvenli işletim sistemi gelmektedir. Fakat ara ara linux içinde bazı virüslerin piyasada olduğunu duyuyoruz. Fakat linux işletim sisteminin bir windows'tan daha güvenli ama daha tehlikeli olduğunu mysubh.com ekibi olarak her zaman dile getirmişizdir. Çünkü windows virüsleri genelde belli başlı kriterler içinde birbirinin kopyası özellikleri olan virüslerdir.

Fakat linux için çıkan virüsler yada rootkitler sayı olarak az olmasına rağmen etki alanları ve özellikleri olarak çok daha tehlikeli yapıda olmalıdır.

Geçtiğimiz günlerde Linux geliştiricilerini tespit ettiği bir açığa göre piyasada bulunana bir rootkitin işlemci yerine kendini daha iyi gizlemesi için Ekran Kartını kullanarak gizlendiği tespit edilmiş.

Jellyfish isimli zararlı yazılımı tespit etmenin çok güç olmasının sebebi tamamıyla ekran kartınun kendi içinde RAM bilgisini kullanmasından kendini daha iyi gizlediği tespit edilmiş.

Jellyfish bu alandan yapılmış en tehlikeli rootkit türlerinden birisi olarak görülüyor. Daha önce aynı yapıdaki rootkiler tamamıyla GPU üzerinden çalışmadığı için tespit edilmesi daha kolaydı. Fakat Jellyfish tamamıyla kendini GPU içine sakladığı için tespit edilmesi çok zor olduğu açıklandı

Jellyfish rootkiti şuan için AMD ve Nvidia ekran kartlarında kendini saklayabiliyor. Intel ekran kartlarında ise böyle bir sıkıntı olmadığı açıklandı

Aslında bu haberi okuyunca en son cümleye kadar belki hepimiz normal bir virüs haberi gibi düşünüyor. Fakat son cümlede geçen sadece Intem ekran kartlarına zarar veremiyor ibaresi hepimizin aklına komplo teroilerini düşürmektedir.

Gelecek günlerde Jellyfish açığı gündemde çok konuşulacak açıklar arasında olmaktadır.

Yazan: Ender ALTAN | Mysubh.com editörü

 
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi