29-04-2015 09:40

Winrar

Winrar
İlginizi Çekebilir

Winrar uygulaması çok eski olmasına rağmen gelen sorular üzerine bir açıklama

Pinyata

Winrar Programı

Mysubh.com ekibi olarak ziyaretcilerimizden gelen soruları cevaplamaya devam ediyoruz. Winrar programı hakkında çok soru geldiği için konu hakkında bir açıklama yapmak istedik.

Winrar programı aslında bir çok bilgisayar kullanıcısının yakından tanıdığı Dosyaları sıkıştırma programıdır. Özellikle 2000-2001 yıllarında çok moda olan ve ZİP dosya sıkıştırma türünden sonra en çok kullanılan sıkıştırma birimi olarak RAR seçilmekteydi

Özellikle geçmiş yıllarda düşük internet hızlarından dolayı dosya gönderme yada dosya indirmek çok büyük sıkıntı haline gelirdi.Bu sebepten Winrar uygulaması %40'a kadar başarılı sıkıştırma sağladığı için en çok tercih edilen programlar arasında olabilirdi.

Winrar Programı aslında piyasada şuan ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Fakat reklamlı olduğu için bazı kişiler ücret karşılığı Evaluation Winrar almayı tercih edebiliyor. Windows işletim sisteminin özellikle Wİndows 7'den sonra paket halinde hem RAR hemde ZIP desteği vermesinden sonra gözden düşen program aslında bir çok alanda bize yardımı dokunmaktadır. Birçok web sitesi dosyaları RAR şeklinde koyduğu için bilgisayarınızda olmazsa olmaz programlar arasındadır.

Winrar programının en çok sevilen bir özelliği sıkıştırdığınız dosyayı şifreleyerek saklayabiliyorsunuz. Örneğin resimleriniz olan bir dosyayı şifreleyerek bulundurursunuz. 2000-2001 yılından beri aktif kullanılan bir program olmasına rağmen şuan için Winrar Programı ile koyduğunuz şifreleri deneme yanılma(Brute Force) yöntemi haricinde kırılmadığınıda belirtmek isteriz. Yani Uzun ve karakterler içeren bir şifreyi kırmak çok zor olacaktır.

Winrar programı ile dosyaları parçalar halinde de bölebilirsiniz. Örneğin 800MB bir dosyayı 8 parçaya bölerek 100MB halinde 8 parça oluşturursunuz ve bunları tekrar birleştirmek istediğiniz çok hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Aslında winrar programını bilmeyen çok azdır ama biz tekrar bir hatırlatmak yapmak istedik.

Winrar programının güncel ve son sürümünü http://www.winrar.gen.tr adresinden yükleyebilirsiniz.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

Benzer MakalelerKullanıcı Girişi