26-04-2015 10:42

Bilgisayar Tarihi

Bilgisayar Tarihi

Bilgisayarların ataları olarak tabi edilen 10 tane teknolojiyi sizler için derledik

Pinyata

Bilgisayar Tarihi

Mysubh.com ekibib olarak Teknoloji alanında yayın yaptığımız için aslında bilgisayarlar bizim yaşam kaynağımız sayılmaktadır. Bu sebepten dolayı tarihi biraz kurcalayarak Eski bilgisayarlar hakkında bir yazı yazmak istedik. Aslında burda yayımlayacağımız modeller Bilgisayar dünyansının EN'leri olarak kabul edilmektedir.

1-) Charles Babbage - Fark Motoru

Bilgisayar Tarihi

İngiliz bilim insanı Charles Babbage tarafından geliştirilmiş bilgisayar model muhteşem olarak nitelendirildi. Babbage tarafından üretilen şemalı çizimler tarafından üretilen bilgidayarlar günümüzde dahi çalışan müze ürünleri bulunmaktadır.


 

2-) Eniac

Bilgisayar Tarihi

1946 yılında ortaya çıkartılan bu devası teknoloji günümüz ile kıyaslandığında yaptığı işlem belki komik gelebilir ama 1946 yılında saniyede 357 çarpma işlemi yapabilen tek bilgisayar olarak tanıtılmıştır. Günümüzde saniyede binlerce çarpma işlemi yapan bilgisayarlar artık ceplerimizde taşıyoruz. Eniac ortaya çıktığında 150KW enerjiye sahip olması 30 tonluk ağırlığı ile göze çarpmıştı.


 

3-) IBM System-360

Bilgisayar Tarihi

Günümüzde modern bilgisayar oluşumunu sağlamış ve endüstri temelleri atmasına fırsat sağlamış IBM tarafından geliştirilen ve 1964 yılında iş dünyasının gözdesi olan bilgisayarlar ilk olarak fiyat aralıklı olarak satılan bilgisayar arasında yer almıştır.


 

4- ) Datapoint 2200

bilgisayar Tarihi

İşlemci denildiği zaman belki akla ilk gelen firma Intel'dir. Intel firmasının temellerini atmasını sağlan datapoint 2200 aslında şuan ki işlemci teknolojisinin gelişmesini sağlamıştır. CTC firmasının geliştirdiği teknolojisi olarak bilinen işlemcilerin ısınmasını önleyen teknoloji günümüzde de kullanılmaktadır.


5-) XEROX Parc Alto

Bilgisayar Tarihi

Xerox günümüzde belki Yazıcı firması olarak bilinebiliyor olabilir ama 1974 yılında geliştirdiği Parc Alto aslında sadece proje aşamasında kalmış teknolojidir. Çünkü xerox bu teknolojiyi çıkartmaya cesaret edememiştir. Aslında cesaret edemediği teknoloji günümüzde kullandığımız ethernet bağlantısı olan bilgisayarlardır. Belki xerox bu teknolojiyi çıkartmaya cesaret etseydi Bilgisayar üreticileri arasında olacaktı.


 

6-) TRS-80

Bilgisayar Tarihi

Bilgisayar tarihinin klasikleri arasında olan 1977 yılında üretilen TRS-80 model bilgisayarlar aslında çok fazla teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcılar için üretilmiş ve yoğun ilgi görmüştür


 

7-)Apple II

bilgisayar Tarihi

Günümüzün en dev markaları arasında olan Apple 1977 yılında sahneye çıkardığı ve renkli grafikler olmasından dolayı yoğun ilgi gören Apple II bilgisayarlar ile kişisel bilgisayar alanında 15 yıl pazar hakimi olmuştur. Fakat bu bilgisayarlar iş dünyası için gereksiz sayılmıştır.


 

8-) IBM PC

Bilgisayar Tarihi

IBM PC'ler aslında bilgisayar dünyasının gerçek anlamda temelleri sayılmış bir modeldir. Görünüş olarak günümüzdeki bilgisayar ile yanyana gelemeyen IBM PC'ler temel olarak bilgisayar dünyasının özellikle donanım alanında standartlar oluşturmasını sağlamıştır.


 

9-) Apple Macintosh

Bilgisayar Tarihi

Apple II modeli ticari olarak başarı sağlayamamıştı. Fakat apple macintosh modeli ile hem kişisel hemde ticari alanda çok ciddi başarılar yakalamıştır.


 

10-) IBM ve Roadrunner

Bilgisayar Tarihi

IBM dedik bilgisayar tarihinin temellerini atan firma dedik. Peki günümüzde IBM ne yaptı diyoruz ve karşımıza Roadrubber çıkıyor. Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olarak bilinir. Geçmişte belki 30 tona sahip olan bir Eniac ile gülebiliyoruz ama IBm Roadrunner ebat ve hacimsel olarak Eniac'tan daha büyük olduğunu unutmamak gerekir. Gelecek 10-15 yıl sonra belki IBM Roadrunner işlevine karşılık ebatlarını duyduğumuza şuan nasıl Eniac için gülebiliyorsak aynısı olma ihtimali vardır


Mysubh.com ekibi olarak yazdığımız bu yazı umarız size eğlenceli anlar yaşatmıştır. Yanımızdan ayırmadığımız teknolojileri çok basit şekilde atalarının kim olduğunu anlatmak istedik

Yazan: Taner ŞAŞMAZ

Bilgisayar Tarihi | İlk Bilgisayar

 


 

Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi