27-02-2013 13:22

Samsung Mozilla'yı istemedi...

Samsung Mozilla'yı istemedi...

Mozilla, Barcelona?da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi?nde yaptığı açıklamayla, yazın mobil işletim sistemi sektörüne adım atacağını duyurdu ama Samsung ile anlaşamadı...

Kerim Kahraman

İnternet tarayıcısı Firefox ile tanınan yazılım şirketi Mozilla, Temmuz ayında dokuz ülkede Firefox OS mobil işletim sisteminin startını verecek. MWC 2013 kongresinde yaptığı açıklamaya göre mobil sektöründe Apple ve Google’a yeni rakip olack Mozilla, Firefox OS’nin başarılı olabilmesi için dünya çapında 18 cep telefonu operatörü ve 4 telefon üreticisiyle anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı.

 


Optimus serisiyle akıllı telefon pazarına giren  Güney Koreli elektronik üreticisi LG, Firefox OS kullanacağını açıkladı, ama bir diğer Asya devi Samsung, ‘yeni işletim sistemini kullanmayacağını’ kesin bir dille açıkladı.

 


CNET’in haberine göre, ‘Samsung’un üst düzey bir yöneticisi MWC 2013’te çeşitli kaynaklara Firefox'u tercih etmeyeceklerini ifade etti. Bu karar, Google’ın Android işletim sistemiyle büyük oranda başarı kazanan Samsung adına şaşırtıcı olmazken, Xperia Tablet Z bilgisayarını tanıtan Sony, Firefox’a yeşil ışık yaktı.

 


EŞZAMANLI ARAMA YAPACAK
Sony, dün yaptığı açıklamada 2014’te piyasaya süreceği mobil cihazlarda Firefox OS kullanılıcagını açıkladı.Sony Mobile Communications Başkan Yardımcısı Bob Ishida, ‘Sony mühendislerinin Firefox işletim sistemi ile çalışacak cihazların geliştirilmesi için Mozilla ile çalıştığını’ belirtti. Sony, açık internet standartlarına dayalı olan Firefox OS’nin, ‘kullanım kısıtlaması olmadığı için’ tercih edildiğini belirtti. Sony böylece,  LG, Huawei, Alcatel, ve ZTE’nin ardından Firefox OS kullanacak beşinci şirket oldu.

 Firefox OS, yapılan aralamalarda eşzamanlı olarak internet ve mobil uygulamalardan bilgi toplayabilme özelliğine sahip olucak. Ayrıca, kullanıcılar daha hızlı  aramalar için arama terimlerinden uygulama oluşturabilecek. Mozilla, kullanıma başlandığı zaman Firefox OS’nin Twitter, Facebook, AccuWeather gibi standart uygulamaları içerceği sözünü de şimdiden verdi.Çin’in ZTE ve Huawei, Güney Kore’nin LG, Fransa’nın Alcatel ve Japonya’nın Sony şirketiyle anlaşma sağlayan Mozilla, Firefox OS ile hem gelişmekte olan hem de gelişmiş mobil cihaz piyasalarında büyük başarılar sağlama yolunda.

Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi