16-04-2015 08:21

Hırsız Alarm Sistemleri

Hırsız Alarm Sistemleri

Güvenliğimiz için aldığımız Hırsız Alarm Sistemleri hakkında bilgi amaçlı bir yazı

Pinyata

Hırsız Alarm Sistemleri

Mysubh.com ekibi olarak kullanıcılarımızdan gelen soruları bilgi amaçlı cevaplamaya ve araştırmaya devam ediyoruz. Bu hafta en çok sorulan sorular arasında olan Hırsız Alarm Sistemleri hakkında bilgi amaçlı bir yazı yazmak istedik.

Bu yazımızda Hırsız Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır ve Hırsız Alarm Sistemleri Alırken Nelere Dikkat Etmeli gibi sorulara cevap bulmuş olacaz

Hırsız Alarm Sistemleri Genel olara 7 ana başlıktan oluşmaktadır. 

Bu Başlıklar

 • Alarm Kontrol Paneli
 • Tuş ve kontrol bölümü
 • Sensörler (Hareket ve Yangın Sensörleri
 • Genişlemeye yardımcı modüller
 • Genel Aksesuarlar
 • Alarm Sirenleri
 • İletişim Panelleri (IP Tabanlı)
Yukarıda yazdıklarımız alacağımız Alarm Sistemleri için ana unsurlardır. Seçim yaparken bunların hepsini kapsayan bir sistem almanızı tavsiye ederiz. Bunları tek tek incelemek gerekirse,

Hırsız Alarm Sirenleri;
Hırsız Alarm sistemlerinde 2 tip siren modülü vardır. Bunlar iç sirenler ve dış sirenler olmak üzere ikiye ayrılır. Burda seçim yaparken en önemli nokta dış sirenlerin suya dayanıklı olması gerekmektedir. Sirenler genelde 109Db gücünde ses yaymaktadır. Genelde iç sirenler evinize izinsiz giren kişiyi yüksek sesle panik yaptırım caydırmak için dış sirenler ise etrafa haber vermektedir.

Alarm Kontrol Panelleri
Paneller ülkemiz ve dünyada genel bazı markalar tarafından yapılmaktadır. Bunların başlıca seçilen markaları
 • GE
 • Crow
 • DSC
 • Pyronix
 • Bosch
 • Paradox

Seçim yaparken bu markaların olmasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Alarm Kontrol panelleri özellikle firmanın alarm sisteminin kuracağı alanın keşfini yaptıktan sonra alana göre oluşturulmaktadır. Standart bir panel almak sizin alanınıza uymama ihtimali çok yüksektir. Çünkü Alarm Kontrol paneller oluşturulacam alarm bölgelerine göre geliştirilmektedir.

Tuş ve Kontrol Panelleri

Bu paneller genel olarak Alarm Sistemini yönetmenize yardımcı olacaktır. Genelde kurulum yapacağınız alanın  kapasının hemen yakınına koydurmanız gerekmektedir. Alarm sisteminizi kurmanıza veya aktifliğini iptal etmenize yarayacaktır. herhangi bir arıza durumunda bu panellerden size uyarı ve hata mesajları verilecektir. Seçim yapacağınız firmanın kullandığı markaya göre değişiklik göstermektedir. Mutlaka kapaklı ve temizlenebilir bir panel olmasına dikkat ediniz.

Sensörler

Alarm sisteminin kemiğini oluşturacak unsurlar arasında Sensörler gelmeltedir. Sensörler alacağınız sistem paketinde

 • Cam sensörü
 • Hareket tespit etme ve algılama
 • Sel ve su baskınları için sensörler
 • Duman ve ısı artış dedektörleri
 • Doğalgaz sızıntı dedektörleri
 • Kapı,pencere gibi alanlara manyetik sensörleri
Bu sensörler evinizin korunmasına yardımcı olacak ve güvene alacak sistemlerdir. Özellikle manyetik sensörler ve hareket algılama sensörler evinizi hırsızlığa karşı koruyacaktır. Alacağınız hırsız alarm sistemi yukarıda özellikleri taşıyan sensörleri içermesine önem göstermenizi tavsiye ederiz. çünkü ilerde ekletmek istediğiniz firmalar size yüksek fiyatlar isteyebilirler.

Genişleme Modülleri

Bu modüller aslında Alarm Sistemini alacağınız firma tarafından tespit edilecektir. Evinizin yada iş yerinizin durumuna göre kurulum  yapılacak alanlarda Alarm bölgeleri oluşturulacaktır. Örneğin Ana giriş kapısı 1. bölge, Salon 2.bölge, Mutfak 3.bölge gibi bölgelere ayrılıştırılacaktır. Burda bütün bölgelere farklı özellikler atayabileceksiniz. Örneğin 2. bölge salon olan alanınız için hareket algılama,yangın,su sensörlerini aktif edebilir yada sadece o bölgenin alarm sistemini iptal edebilirsiniz gibi imkanlar sunmaktadır. Alacağınız Hırsız Alarm Sistemlerinde genişleme modüller en çok gözden kaçan özellikler arasında bulunmaktadır. Fakat bu bölüm önemli bir unsurdur.

Alarm Sistemi Aksesuarlar

Aksesurlar aslında temel unsurlardır. Bunlar telefon arama ünitesi, Kumanda, Besleme Trafosu, Akü, gibi elemanlardan oluşmaktadır. Alacağınız sistemde bunların hepsinin bulunması gerekmektedir. Sadece kumanda sistemi seçim yapılabilir bir aksesuar olması gerekir. Özellikle telefon arama ünitesi en önemli donanımlar içindedir. Alarm sistemlerinde seçmiş olduğunuz telefon arama ünitesi genelde 8-12 telefon numarası arama özelliğine sahiptir. Olası bir olumsuz durumunda belirttiğiniz numaraları sırası ile arayacaktır.

Alarm Sistemleri İletişim Panelleri

Alarm sistemi alırken sözleşmeyi imzalamadan önce bu maddeye özenle bakmanızı tavsiye ederiz. Çünkü alarm sisteminizin herhangi bir durum tespit etmesinde ilk önce Alarm sistem merkezine haber vermesi ve merkezin sizinle iletişime geçmesi sağlanır. Eğer bu hizmeti vermeyen bir sistem alacaksınız basit kullanıcılar için uygun olmamaktadır.Bunlar genelde GPS yani mobil hatlar ile haber verme ve İnternet üzerinden haber verme gibi seçenekleri bulunmaktadır. En etkin kullanılana Mobil hat üzerinden haber verme seçeneğidir.

İletişim panel hizmetleri genelde aylık yada yıllık hizmet ücreti adı altında kurulum ücretinden hariç alınan ücretlerdir. Bu ücret için pazarlık yapmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Çünkü bütün firmaların hizmet bedelleri farklılık göstermektedir.   

Bu yazımızdan sonra alarm seçimi yapmanız artık daha kolay olacağını umut ederiz.

Yazan: Burcu PAK | Mysubh.com editörü | [email protected]

 

 
Yazıya yapılan yorumlar

Bu yorum " Pinyata " tarafından " 16.04.2015 09:26 " tarihinde yazılmış...
Bu hırsız alarm sistemlerini kuran kişiler acaba master şifre gibi birşey biliyor mu?

Sen de yorum yap... (1)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi