27-02-2013 08:58

Google Samsung'tan korkmalı mı?

Google Samsung'tan korkmalı mı?

Google, Android işletim sistemiyle mobil dünyasında Apple?a karşı verdiği mücadeleyi bir dakika bile dinlenmeden sürdürüyor. Ancak, Apple ile olan mücadelesinde Samsung'u unutmuş gibi...

Kerim Kahraman

Google, Samsung mobil cihazlarıyla git gide daha fazla kullanıcıya ulaşmaya başlayan Android işletim sistemiyle mobil piyasasında gittikçe güçleniyor. Ancak Barcelona’da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2013) çıkan söylentiler, Google yöneticilerinin Samsung’dan giderek daha fazla korktu duyduğu yönündeydi.

 


Wall Street Journalın (WSJ) verdiği habere göre, Google, Samsung’un mobil reklamlardan elde ettiği gelirden daha fazla pay talep edeceğinden endişe ediyor. ABD’li teknoloji devi, Android’i mobil üreticilerine ücretsiz sunuyor ancak Android telefonlarda elde edilen reklam ücretleri mobil  cihaz operatörleri ve üretici ortaklarıyla (Samsung, Motorola, HTC vs.) paylaşıyor.

 WSJ’ye konuşan Google’a yakın bir kaynak,  Android cihazlarda Google arama motorunda yapılan aramalar ve yapılan reklamlardan gelen kazancın yüzde 10’unun Samsung’a ödeniyor. Ancak, küresel çapta Android tabanlı cihazların yüzde %40’ını üreten Samsung’un, aldığı paydan hiçte mutlu olmadığı yönünde.

 


ABD merkezli araştırma şirketi IDC’nin raporuna göre, 2012’de küresel akıllı telefon dagıtımının yüzde %39.6’sını gerçekleştiren Samsung (Apple yüzde 25.1’de kaldı), Google’dan aldığı mobil gelirinin artmasını isteyebiliceği yönünde.

 SAMSUNG’UN KOZU ESNEKLİĞİ
Samsung, orta ve alt seviyeli mobil cihazları için kendi işletim sistemi Tizen’e güveniyor. Güney Koreli şirket ayrıca, Microsoft Windows Phone işletim sistemli  mobil cihazlarda da üretmeye başladı (ATIV S). Kendi geliştirdiği iOS işletim sistemine bağlı olan Apple’a kıyasla, Samsung mobil cihaz pazarında daha esnek bir görüntüye sahip olduğu gibi, Google ve Apple ile olan ilişkisinde de belirleyici taraf konumunda.

 


Daha fazla mobil cihaz sattıkça Google’ın mobil gelirlerini de yükselten Samsung, bir taraftanda rekabet halinde olduğu Apple’a iPad ve iPhone parçaları üretiyor. Apple CEO’su Tim Cook’a yakın kaynaklar, bir süre önce Reuters’a, ‘Cook’un aslında Samsung’la hiç mahkemelik olmak istemediğini, Güney Koreli şirketle olan ilişkilerine çok  önem verdiğini’ söylemişti.

 GOOGLE’IN KOZU MOTOROLA
WSJ’ye bilgi veren kaynaklar, Android sisteminin başında olan Google yöneticisi Andy Rubin’in, geçtiğimiz yıl üst düzey yöneticilerle yaptığı toplantıda ‘aşırı güçlenecek bir ortağa karşı uyarıda bulunduğuna’ değindi.Verilen bilgiye göre Rubin, Google’ın en büyük satın almalarından biri olan Morotola’yı, ‘çok güçlenecek bir Android ortağına karşı koz olarak satın aldıkları’ yönünde.

 


Dahası, kısa zaman önce çıkan dedikodular, Google’ın ‘X Phone’ adında akıllı bir telefon tasarladığı ve iPhone’a rakip olmayı düşündüğü yönündeydi. X Phone’un, Motorola tarafından,  %100 Google’a ait olarak üretileceği de kesin.

 


Google, Nexus cihazarını elektronik üretici ortaklarıyla birlikte sunmuştu. Nexus 4, LG tarafından, Nexus 7 ise Asus tarafından üretildi. Şirket, henüz X Phone’un varlığından bahsetmedi, ancak hem Apple rekabetinde, hem de Samsung’a karşı sunabileceği bir koz olarak bir silah geliştirmesi aslında bir zorunluluk.

Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi