25-02-2013 12:27

AMD, Intel... İsimlerdeki şifreleri çözmek aslında kolay!

AMD, Intel... İsimlerdeki şifreleri çözmek aslında kolay!

Core i5 2410M veya AMD Radeon HD 7000M... Tüm bu karmaşık model adları bize aslında ne anlatıyor?

Kerim Kahraman


Her sene olduğu gibi bu senenin ilk günleri de, ilk bakışta inanılmaz gibi görünen fiyat indirimleriyle ve kampanyalarla başladı. Neredeyse her firmanın yeni modellerini piyasaya sürdüğü bu günlerde mağazalar, ellerinde kalan eski modelleri satmak için adeta birbiriyle yarışıyor. Bilgisayar alırken indirimlere dikkat etmekte büyük fayda var ancak geçtiğimiz dönemin eskimiş teknolojisine para yatırmak büyük riskler de taşıyor. Bu nedenle, günü geçmiş teknolojileri tespit etmeniz için sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç ipucu hazırladık.

"Eski" bir bilgisayarın illaki kötü olacak diye bir kuralı yok. Ama şuda bir gerçek, böylesi bir bilgisayarın yeni bir modelle aynı dengede olmasını beklememek lazım. Amacınız sadece yazı yazmak ve internette gezinmekse, eski ve ucuz bir bilgisayar daha uygun olabilir. Ama hemen hemen aynı parayı ödeyerek güncel teknolojilere sahip bir bilgisayar alabilmek mümkünken günü geçmiş teknolojiye saplanıp kalmayı da istemezsiniz.
Bir laptoop bilgisayarda aradığınız ne olursa olsun, birazdan vereceğimiz ipuçlarının işinize yarayacağını umuyoruz. Çünkü bazen satıcılar, geçen dönemden kalan modellerinin arasına gerçekten "antika" denilebilicek, hiçbir işe yaramayan modelleri de koyabiliyorlar. Buradaki ipuçları sayesinde, sadece işlemci ve grafik kartı bilgilerinden yola çıkarak, indirimdeki modellerin dikkate değer olup olmadığını anlayabiliceksiniz.


Bilgisayar ve işlemci üreticileri, bir model için belirledikleri ismi genelde birkaç yıl değiştirmeden kullanırlar. Ama Intel ve AMD, işlemcilerin dayandığı teknolojileri 6 ayda bir yeniliyor. Bu nedenle bir bilgisayarın almaya değer olup olmadığını anlamak için, bileşenleri birbirinden ayıran karmaşık isimlere dikkat etmek lazım.İşlemciyi tanıyalım

Eski ve yeni işlemci neslinin arasındaki fark, ilk başta dikkat çekmeyen küçük bir numara değişikliğine bakılarak anlaşılabilir. Bir bilgisayarın işlemcisi hakkında öğrendikleriniz, çip seti ve sabit sürücü gibi diğer temel özellikleri hakkında size bir fikir vermede yardımcı olacaktır. İşlemcilerin her iki nesilde bir daha az enerji tüketmeye başladığını düşünürsek, işlemci hakkında öğrendikleriniz, bilgisayarın batarya ömrü hakkında da bir fikir edinmenizi sağlayabilir.
Intel Core ailesi

Piyasadaki bir çok bilgisayarda kullanılan Intel core serisi işlemcilerde (core i3, i5 ve i7), model isimlerindeki rakam yükseldikçe işlemci gücü de yükseliyor ama işlemcinin tam modelini belirten numara, bu rakamdan sonra geliyor: Örneğin core i5 3210M gibi. Burada "3", işlemcinin güncel Ivy Bridge mimarisini kullandığını açıklıyor. Örneğin core i5 2410M'deki "2" sayısı, işlemcinin, 2011 yılına ait eski Sandy Bridge mimarisini kullandığını anlatıyor. Ayrıca bu işlemcide, bütünleşik Intel HD Graphics 3000 grafik işlemcisi kullanıldığını ancak yeni nesil işlemcilerde Intel HD Graphics 4000 bulunduğunu hatırlamakta da yara var.

Model numarasında, core i5 460M gibi üç rakam bulunan işlemcilere sahip bilgisayarlardansa kesinlikle uzak durmanızı öneriyoruz çünkü bu işlemciler, uğruna para  harcamaya değmeyecek 2009 ve 2010 yıllarının teknolojisini kullanmakta.AMD A ailesi

Piyasada en çok rasladığımız AMD işlemciler, A serisi yani A10, A8, A6 ve A4 şeklinde sıralanan işlemciler. İşlemcinin model ismindeki rakam ne kadar küçükse, performansı da o kadar düşük demektir.

İşlemcinin yaşı, model numarasının ardından gelen sayıdan anlaşılabilir. Örneğin A8 4500M, A8 3500M'den daha yeni ve daha iyi bir işlemci. Bu örnekte "4", 2012 yılına ait daha yeni Trinity mimarisinin, "3" ise 2011 yılının Llano mimarisinin kullanıldığını gösteriyor.


Grafik çipleri bilgisayarın yaşını gösteriyor

Intel ve AMD'nin işlemcilerde kullandığı rakamların sisteminin bir benzeri grafik kartlarında da kullanılmakta. Bu kategorinin lider isimleri Nvidia ve AMD, eski modelleri biraz onarıp saat hızını yükseltip yeni bir model numarasıyla piyasaya sürebiliyor. Bu nedenle bilgisayar alırken bu numaralara dikkat etmekte gerekiyor.

Bütünleşik ekran kartının model ismi bilgisayarın kaç yaşında oldugu hakkında çok şey söyleyebilir. Grafik kartı kategorisinde değişim işlemci kategorisindeki kadar hızlı değil. Yeni bir grafik kartı serisnin eskisinin yerini alması bir ila bir buçuk yıl arasında bir zaman tekabül ediyor.

AMD Radeon HD ailesi

AMD'nin laptoop bilgisayarlar için piyasaya sürdüğü yeni grafik kartı serisinin adı Radeon HD 7000M. Radeon HD 6xxM ve 5xxM grafik kartlı bilgisayarlar dahi şu an eskimiş durumda. Çünkü tüm 7000 serisi orta ve üst seviye kartlar aslında, Radeon HD 76xxM de dâhil olmak üzere, biraz elden geçmiş 6000 serisi kartlar. Bu seri içinde bir tek Radeon HD 77xxM daha iyi performansa sahip yeni bir kart.

Radeon HD 8000 serisi kartların çıkması her şeyi biraz daha karışık hale getirecek. Çünkü 2013'de AMD, 7000 serisi teknoloji kullanan elden geçirilmiş kartları karşımıza çıkarttı. Yeni yılın ilk çeyreğinde tanıştığımız bu modeller yeni bir isim taşıyacak.Nvidia GeForce GT ve GTX ailesi

Nvidia'nın grafik kartları da laptoop bilgisayarlarda fazlasıyla kullanılıyor. Nvidia'nın en yeni grafik kartları serisi, GeForce GT/GTX 6xxM serisi kartlar. Piyasada GeForce GT/GTX 5xxM ya da 4xxM model numaralı, eski ve yeni bir çok bilgisayar bulunmakta.

Nvidia da AMD gibi eski kartları elden geçirip yeni diye piyasaya sürme olayını sık olarak kullanıyor. Piyasadaki kartlar içinde sadece GeForce GT 640 ve 650M ile GTX 660M ve 680M modellerinde yeni ve yüksek Kepler mimarisi kullanılmakta. Diğer tüm modeller, artık eskimiş olan Fermi mimarisi kullanan 500 serisi modellerin, değişik isim altında yeniden piyasaya sürülmüş halleri. GeForce 710M ve 730M'in teknik özellikleri ise, bunların yeni kutulara konmuş ve ismi değiştirilmiş GeForce GT 620M ve 640 olduğunu göstermekte.

Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili Etiketler

» Bilgisayar » Model » İnternet » Ucuz » Eski » Teknoloji » Laptoop » Diz üstü » Antika » İşlemci » grafik » Intel » Amd » Karmaşık » Çip » Sürücü » Batarya » Core » İ3 » İ5 » İ7 » Intel hd graphics 4000 » Amd a » A10 » A8 » A6 » A4 » Rakam » Mimarisi » Trinity » Llano » Radeon » Hd » Nvidia geforce » gt » Geforce » Piyasa » Teknik » Kutular » Göstermek » İsmi » N » A » G » 5xxm » 4xx »


Kullanıcı Girişi