25-02-2013 01:37

Başkan'dan PS4'e açıklama geldi...

Başkan'dan PS4'e açıklama geldi...

Sony'den gelen açıklama oyunseverlerin yüreğine su serpti...

Kerim Kahraman


 

Sony, 20 Şubat'ta yaptıgı basın açıklamasında hakkında fazlasıyla bilgi verdiği PlayStation 4'ten sonra, oyun meraklıları artık yeni konsolun yıl içerisinde çıkacağına resmen emin oldu. Yalnız halen, geçmişte yapılan dedikoduların bir çoğu hakkında herhangi net bir açıklama yapılmış sayılmaz...

 Sony Worldwide Sutudio'nun başkanı Shuhei Yoshida ise bu söylentilerin en çok korkutanını ortadan kaldıracak açıklamayı yaptığını düşünüyorum. Geçen aylarda, ilk önce Microsoft üzerinden yayınlanan yeni dijital oyun şeması yasası (DRM), yeni Xbox için satın alınan bir oyunun, bir başka kişi yada oyun konsolu tarafından kullanılamıyıcagı hakkında çalışıldığını ortaya çıkmıştı. Temel olarak Xbox Live ID ile eşleşecek yani barkodlanıcak olan oyunların, hiçbir şekilde ikinci el satışının yada kullanılması imkansız hale gelecekti. Sony ise bu duruma benzer bir sistemi kullanabiliceğini ortaya atmıştı ki başkan Yoshida bir anda aksini söyledi.

 

 Konu hakkında kendisine yöneltilen soruya; "Gerçekten böyle bir sisteme geçmemizi mi isterdiniz?" sorusuyla karşılık veren başkan, kullanıcıların oyunlara verdikleri lisans parası karşılığında çok daha yüksek beklentileri olduğunu öne süren muhabire şöyle bir cevap verdi; "Biliyoruz, kullanıcıların genel beklentileri hep bu tarzda olmuştur. Bu yüzden özellikle aldıkları fiziksel oyunları, her yerde kullanmak isteyeceklerdir buda en doğal hakları değil mi? Tıpkı benim düşüncem gibi... Yani merak etmesinler, ikinci el oyun düşüncesi PlayStation 4'de de kullanılmaya devam edecek. Şimdi oldu mu?"

 Bir zamanlar konu üzerinde fazlasıyla düşünen Sony, artık masanın kullanıcılar tarafına geçmiş durumda. Diğer yandan, konudan hiç rahatsız olmayan Microsoft, şimdilerde DRM sözleşmesini yeni konsolunu çıkarmada önce dikte etmek için uğraşıyor.

 
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi