24-02-2013 12:17

Şık tasarım mükkemmel performans Lenovo Ultrabook...

Şık tasarım mükkemmel performans Lenovo Ultrabook...

Hem uygun hemde şık bir ultrabook isteyenlere Lenovo'dan çözüm

Kerim Kahraman

Laptoop bilgisayarlara kıyasla daha ince ve zarif bir tasarıma ve daha yüksek bir pil ömrüne sahip olan ultrabook’lar, 2012’de oldukça popüler bir hal aldı. Ancak önde gelen teknoloji firmalarının oldukça yüksek fiyatlarla sunduğu ilk modeller, birçok kullanıcı için laptoop-tablet PC ve ultrabook arasında tercih yapmada  zor zamanlar yaşattı.

Ultrabook, zamanla daha fazla PC kullanıcısı tarafından tercih edilmeye başlandı. Bu aşamada, tabii ki en iyi fiyatla yüksek performanslı cihazların artışı önemli bir olay. Bunlara bir yenisi de Çinli bilgisayar şirketi Lenovo’nun IdeaPad serisi oldu.  U serisinin ‘en uygun fiyata en kaliteli’ modeli olduğuna düşündüğümüz U310’u inceleme şansımız oldu.

TASARIM
Alıştığımız tasarımın biraz dışında bir tasarıma sahip olan U310, kapalı olduğu zaman kenarlarının içe eğilimli olması nedeniyle bir kitap gibi görünüyor. Üç farklı renkte sunulan Ultrabook, bize gelen Cherry Blossom(Kiraz Çiçeği) rengiyle oldukça şık bir görselliğe sahip. Diğer iki renk seçeneği ise Aqua Blue ve Graphite Grey.

33.1x22.3x1.7 cm ölçülerindeki U310, 33.7 cm (13.3 inç) ekran genişliğine sahip. 1.4 kg ağırlığındaki Ultrabook dışı alüminyum, içi ise beyaz plastik. Renk  uyumu tasarımıyla bütünleşen cihazın açma tuşu, sol üst tarafta. Basıldığı zaman beyaz ışıkla parlaması U310’a harika bir görünüm kazandırıyor.

 
 
 

GENEL DONANIM
IdeaPad U310, ihtiyaç duyacağınız tüm girişlere sahip. Cihazın sağ tarafında, USB 2.0 girişi, 3.5 mm’lik standart kulaklık ve mikrofon girişi ve AC adaptör girişi yer alıyor.

Sol tarafta iki tane USB 3.0, HDMI, Ethernet girişi ve SD Card bölmesi yer alıyor. Ayrıca, arka kısımda Lenovo ‘One Key Recovery’ hizmetinin tuşu bulunuyor.

 

GÖRÜNTÜ
1366x768 piksel HD ekran kalitesine sahip olan IdeaPad U310, Intel GMA HD Graphics 4000 grafik işlemci ünitesine sahip.

Video ve fotoğraf kalitesi çok yüksek olan Ultrabook'un tek sorunu, parlaklık derecesinin çok yüksek olmaması. Parlaklık şiddeti sadece 148 lüks olan U301, bu değerle piyasadaki rakiplerinin oldukça gerisinde kalıyor.

Uygun mesafeden, 90 derecelik açıyla bir işlem yapma, video izleme veya oyun oynama sırasında parlaklık sıkıntısı yaşandığını söyleyemeyiz. Ekran parlaklığı, klavyedeki fonksiyon tuşlarıyla rahatlıkla ayarlanabiliyor.


SES ÇIKIŞI
U310’un göze en önemli özelliklerinden bir tanesi, birçok dizüstü ve ultrabook’la kıyaslandıgında oldukça başarılı bir ses çıkışı sunması.

Dolby’nin Home Theater v4 teknolojisi kullanılan cihazın hoparlörü, sol kenarında sıra halindeki açıklıklar olarak konumlandırılmış. Ses düzeyi çift hoparlörü olan laptoop ve diğer ultrabook’lara kıyasla daha yüksek, daha da önemlisi çok daha net. Büyük bir odayı doldurmasada , cihazdan çıkan sesi rahatça dinlemek içindibinde  olmak zorunda değilsiniz.

Kulaklık taktığınızda  ses doğal olarak çok daha güçlü ve net. Bass çok daha net hissedilirken ses en yüksek seviyedeyken  kulakları rahatsız edecek kadar güçlü. Hatta Skull kulaklıklarımın müzik dinlerken az da olsa titrediğini hissettiğimi söylemem gerek.

KLAVYE
IdeaPad U310’un klavyesi, Lenovo’nun daha önceki modellerinde de yer alan AccuType tasarımına sahip. Kıvrımlı köşeleri bulunan, araları ayrık olan tuşlar, oldukça hızlı ve hatasız ve rahat yazı yazma imkanı sunuyor. Standart klavyelerde özellikle hızlı yazı yazmak konusunda sıkıntı çekenler, parmaklarının birbirine dolanması veya çok sık yazım hatası yapmak gibi bir sıkıntıyla karşılaşmayacak.

Klavyenin artılarından bir tanesi, yukarıdaki fonksiyon tuşları arasında sesi açıp kapamaktan, ekranın parlaklığını düzeltmeye kadar birçok kısayol tuşuna bulunması. Genelde konumları veya boyutları nedeniyle sıkıntı yaşanan Tab, Backspace, Shift, Home veya End gibi tuşların da yerleri de çok iyi ayarlanmış.

Klavyenin yazı yazmak dışında oyun oynamaya ne kadar elverişli olduğunu denemek için Left 4 Dead ile bir FPS denemesi yaptım. Left 4 Dead, serinin ikinci oyununa göre çok daha iyi grafikleriyle hala arşivimde sakladığım bir oyun. U310 ile oynamakta oldukça keyifli ve rahat. Klavye oyun için son derece başarılı. USB bağlantılı kablosuz fare birçok oyunu U310’da rahatça oynayabilirsiniz.

TOUCHPAD
U310’un en iyi taraflarından biri 10.4x7 cm ölçülerindeki Synaptics touchpad. Son derece pürüzsüz bir yüzeye sahip olan touchpad üzerinde sadece parmaklarınızı kullanarak birçok şey yapabilirsiniz.

En kolayı ise, tabii ki görüntü büyültmek ve küçültmek. Parmaklarınızı yatay, dikey veya çaprazlama ayırarak bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Yapmayı başardığım en kolay ikinci işlem ise görüntüyü döndürmek oldu. Parmak uçlarınızla istediğiniz yöne hafif hareket ederek görüntüyü kolayca ve seri bir şekilde döndürebiliyorsunuz.

Çoklu dokunmatik touchpad özelliği, iki parmağınızla internet tarayıcısında scroll yapmanızı, fotoğraf veya videolarda görüntü atlamanızı sağlıyor. Ayrıca, videoları ileri geri sarma, ses artırıp azaltmayı da touchpad üzerinden yapabilirsiniz. İki hızlı hafif dokunuş, videoları durduruyor ve yeniden başlatıyor.

Touchpad, hızlı dokunuşlara ve parmaklarınızı üzerinde kaydırmanıza karşı çok hassas. Hele 3-4 parmakla yapacağınız farklı kombinasyonlar bile önünüze birçok pencere çıkarabilir. Örneğin, dört parmağınızla hızlıca dokunarak sağa doğru kaydırmanız , Easy NotePad uygulamasını açıyor. Farkında olmadan ‘Sticky Notes’ adlı hatırlatıcı notlar hazırladıgım uygulamayı da açtım. Kısaca kullanıcılar zamanla touchpad’den yararlanmak için üzerinde kendi kısayollarını keşfedebilir.

Ancak biraz daha karmaşık işlemleri onlarca kez denememe rağmen çok azında başarılı oldum. Kısaca küçük işlemleri bir iki saniye daha fazla harcayıp touchpad’in tuşlarıyla yapmak hiç zahmetli bir iş olmaz.

U310, touchpad ile ne kadar iyi geçindiğinizi görmeniz için Presssure Graph adlı bir uygulama hazırlamış. Burada parmaklarınızla ne kadar sabırlı yada sabırsız olduğunuzu, touchpad üzerine uyguladığınız baskıdan anlayabiliyorsunuz.

PERFORMANS
IdeaPad, bulundurduğu yüksek işlemci kalitesiyle iyi ve performanslı bir cihaz. Left 4 Dead çok zorlayıcı bir oyun olmasa da çok iyi görüntü kalitesinde oldukça hızlı bir şekilde oynanabiliyor.

Ultrabook, aynı anda 2-3 video açıkken Webte rahatlıkla sörf yapmanıza olanak sağlıyor. Ancak aynı anda birçok işlem yaparken ortaya çıkan tek sorun, aşırı ısınma. Özellikle Ultrabook dizüstünde ise bacaklarınızda bu ısıyı rahatlıkla hissediyorsunuz. Ancak normal kullanımda ısınma gibi bir durum söz konusu değil.

 

WEBCAM
IdeaPad U310, 1 megapiksellik bir webcam’e sahip. CyberLink YouCam  3 uygulamasıyla, webcam ile 1280x720 piksel görüntü kaydedebiliyorsunuz.

Webcam’in en önemli özelliklerinden biri, Lenovo VeriFace 4.0. uygulaması sayesinde yüz tanıyabilmesi. Bu da IdeaPad 310’u kişiselleştirmek için önemli bir özellik katıyor. Yazılım, suratınızı 30 saniye içinde tarıyor ve profililinizi hazırlıyor.,

İŞLEMCİ VE İŞLETİM SİSTEMİ
U310, Intel Ivy Bridge işlemci tercih eden birçok ultrabook’tan biri. Bilgisayar, Intel i5-3317U işlemcisine, 1.7 GHz işlemci hızına sahip.

4 GB RAM kullanan bilgisayar 500 GB hard drive ve 32 GB’da SSD (solid state Drive) bulunuyor. Cihazın grafik işlemci ünitesi ise Intel GMA HD Graphics 4000. Video ve oyun kalitesi için yüksek kalite ve akıcı seyir imkanı sunmakta.

Windows 7 Home Premium (64-bit) işletim sistemi kullanan U310, 5,400 prm (dönüş hızı) hard diskiyle hızlı çalışan bir sistem sunuyor. Dosya transfer hızı da hiç fena değil. Öyle ki 5 GB’lık bir oyun dosyasını 5 dakikadan daha kısa bir sürede USB 3.0 portundan aktarabildim. Oyunun kurulumu ise 10 dk’yı bulmadı.

BATARYA ÖMRÜ
IdeaPad U310, başarılı bir cihaz olsa da batarya süresi beklenenin biraz altında kalabilir. Bilgisayarı Wi-Fi açık bir halde rutin işlemlerde kullanmanız, yaklaşık 6 saatlik bir kullanım süresi veriyor. Ancak farklı işlemlerde bu süre dahada kısalabiliyor.

Oyun oynamak, aynı anda birden çok işlem yapmak batarya süresinden daha hızlı bitiriyor, HDMI ile maç izlemek için dev ekrana bağladığımız ultrabook, bu haliyle yüzde 10’luk batarya ömrünü sadece 7 dakikada yedi. Kısaca batarya süresi şarja takılı olmadan 5 saatin altında da tükenebilir veya dahada kısa bir zamanda.

SONUÇ
IdeaPad U310, tasarımı oldukça şık, kullanımı kolay ve performansı yüksek bir cihaz. uygun bir fiyata ultrabook almak isteyenleri fazlasıyla tatmin edecektir  cihaz her kesimden kullanıcı için standart işlevleri fazlasıyla görecektir.

Grafik tasarımcılar, yazılım geliştiriciler, oyun bağımlıları ise kendilerine daha uygun özelleşmiş bilgisayarlar tercih edebilir. U310’un en büyük rakipleri olarak Dell Inspiron 14z, Sony Vaio T ve Toshiba Satellite U845 gösteriliyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Sistem türü: Ultrabook

İşletim sistemi: Microsoft Windows 7 Home Premium (64-bit)

İşlemci: Çift çekirdekli Intel i5-3317U

İşlemci hızı: 1.7 GHz

RAM: 4 GB

Hard Drive: 500 GB / 5400 rpm

SSD Drive: 32 GB

Optik sürücü: Yok

Ekran genişliği: 33.7 cm (13.3 inç)

Ekran çözünürlüğü: 1366x768 HD

Ekran oranı: 16:9

Grafik İşlemci Birimi: Intel HD Graphics 4000

Web kamerası: 1 megapiksel

Ses: Stereo hoparlör, mikrofon

Ses standartları: High Definition Audio, Dolby Home Theater v4

Klavye: AccuType

Touchpad: Synaptics çoklu dokunmatik fare

İnternet: Wi-Fi 802.11n

Wi-Fi sağlayıcı: Intel Centrino Wireless-N 2200

Network arayüzü: 10/100 Ethernet

Ethernet sağlayıcı: Realtek RTL8105E

Batarya: 3 hücreli lityum, 46 Wh gücünde. Maksimum kapasite 7 saat.

Bağlantılar: Bir adet USB 2.0, iki adet USB 3.0, HDMI, LAN, mikrofon/kulaklık girişi.

Bilgisayar ile gelen yazılımlar: CyberLink Youcam,ooVoo, PokeTALK, Lenovo OneKey Recovery, Lenovo VeriFace, Windows Live Essentials, Lenovo OneKey Antivirus,Lenovo Rescue System, Adobe Reader, Lenovo Energy Management, Absolute Reminder.

Ölçüler: 33.1x22.3x1.7 cm.

Ağırlık: 1.6 kg (adaptörler birlikte)

Fiyat: 1.600 TL

Artılar

- Güzel tasarımla uyum gösteren klavye ve touchpad,

- Klavye ve touchpad’in pratik ve kolay kullanım sunması,

- Güçlü işlemci ile gelen yüksek performans,

- Başarılı ses ve görüntü kalitesi,

- Faydalı çok sayıda uygulama ve fonksiyon içeriği.

Eksiler

- Düşük batarya gücü,

- Bluetooth özelliğinin bulunmaması,

- İşlemcinin aşırı ısınabilmesi,

- Bir ultrabook için biraz ağır olması.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi