24-02-2013 08:16

Tüm internet sadece 19 tık uzağınızda duruyor!..

Tüm internet sadece 19 tık uzağınızda duruyor!..

internet siteleri ile ilgili bugüne kadar duyduğunuz en "ilginç" haber!..

Yücel KAHRAMAN

İnternet ile ilgili yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, birbirinden bağımsız herhangi iki tane internet sitesi, birbirinin sadece 19 tık uzağında. Macar fizikçi Albert-László Barabási'nin yaptığı araştırma da, arkadaşınızın Facebook'da ki profilinden, en fazla 19 tıklamada, daha yeni açılmış ya da pek popüler olmayan başka bir web sitesine ulaşmanız mümkün oluyor.
Barabási, "19 tık" teorisine ulaşabilmek açısından internet ağının bir simülasyon yazılımını geliştirmiş. Simülasyonun, içeresinde 1 trilyon internet dosyası bulunuyor, yaklaşık olarak 14 milyar web sitesi bulunduğunu gösteriyor.Barabási, çok büyük ve çok karmaşık görünen internet ağının, kendi içinde bu derece bağlantılı ve aynı zaman'da iç içe olma durumunu, insanların geliştirdiği "küçük dünya" düzenine bağlamakta. Konuyu biraz açarsak; insanlar internet ortamını kendi görüş ve ilgi alanına uygun şekillendiriyor ve bu sebepten dolayı internet de belirli temalar üzerine kurulu platformlara dönüşüyor. 


Barabási aynı zaman'da, internet istediği kadar büyüsün, "19 tık" kuralının asla değişmeyeceğini savunmakta.
Bundan önce'de "19 tık" kuralına oldukça benzer "6 derecelik ayrılık" teorisi ortaya atılmıştı, bu teoriye göre ise, birbirinden tamamen bağımsız 2 kişi, en fazla 6 adım sonra birbiri ile bağlantı haline geçebiliyordu. Ama kullanım ağını oldukça büyüten Facebook, artık bu dünyayı iyice ele geçirmiş durumda.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi