20-01-2015 15:11

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı telefonların sürekli yenilenmesi ile beraber canlanan ikici el telefon için dikkat edilmesi

Pinyata

İkinci El Telefon Alım ve Satım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Akıllı telefonların artık bir ihtiyaç haline gelmesi ve sürekli yeni modeller çıkmasından dolayı en hareketli ikinci el piyasası telefonlar olmaktadır. Fakat ikinci el telefon alım yada satım yapmak çok basit görülsede aslında en sıkıntılı pazarlardan bir tanesini olduğunu belirtmek isteriz.

Mysubh.com ekibi olarak ikinci el telefon alırken ve satarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini araştırma niteliğinde özet bir şekilde açıklamak istedik.

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

İkinci el telefonu alırken eğer bir dükkandan alıyorsanız kesinlikle fatura karşılığında almanızı tavsiye ediyoruz. Eğer normal bir şahıstan alacaksınız kesinlikle bir sözleşme karşılığında alım yada satım yapmanız gerekir. Çünkü telefonu aldıktan sonra eğer kişi size bir belge vermezse telefonun kendi adına kayıtlı faturası ile polise giderek arkanızdan telefonum çalıntı ihbarı yapabilir. Sizin elinizde resmi hiçbir evrak olmadığı  için hem telefonunuzdan olacaksınız hemde başınız biraz derde girecek. Fakat fatura karşılığında yada sözleşme ile alırsanız böyle bir durum yaşmamış olursunuz.

Aynı şekilde İkinci el telefon satarken eğer dükkan sahibi iseniz kesinlikle fatura karşılığında normal şahıs iseniz kesinlikle sözleşme karşılığında satmanız gerekir. Çünkü telefonu sattıktan sonra eğer resmi bir evrak elinizde olmazsa telefon hala sizin üstünüze olduğu için alan kişi bir suç işlemesi ve işlediği yerde telefonu bırakması sonucunda olayla ilgili direk siz muhatap olarak sayılacaksınız.

Telefonun çalıntı olup olmadığını http://www.mcks.gov.tr/ adresinden sorgulayabilirsiniz. IMEI numarasını *# 06# öğrenebilirsiniz.

İkinci el telefon alım satımı için resmi işlemleri açıkladıktan sonra biraz da alım yaparken fiziksel olarak nelere bakmanız gerekeceğini açıklayacaz.

Öncelikle imkanınız varsa garanti belgesi olan bir telefon almanızı tercih ederiz. Eğer öyle bir imkan yoksa telefon mutlaka test etmeniz gerekmektedir. Öncelikle kendi hattınızı takarak telefonun ses kalitesi ve temizliğini kontol etmelisiniz

Ekranda ölü piksel olarak tabir edilen bozuk kısımların olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için telefonun kamerasını açın ve elinizle kamerayı kapatınız eğer bozuk piksel olan yer varsa kendini belli edecektir.

Telefonun arka kapağını açarak pilin durumuna bakın. Eğer pilin renginde solmalar felan varsa bu size ilerde yeni bir pil aldıracak demektedir.

Telefonu kamerası için almayı düşünüyorsanız kesinlikle Kamera Lens bölümünde çizik olmamasına dikkat ediniz.

Telefonda ezikler olup olmadığını kontrol ediniz. Çünkü ezilmiş bir telefonun muhtemelen ezilen yerin içindeki parçasıda ezilmiş olacağından ilerde sorun çıkaracaktır.

İkinci el telefon almaya karar verdiyseniz kesinlikle bildiğiniz ve güvendiğiniz bir yerden alım yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü şuan piyasada Kaçak IMEI numaralı repkila telefon satışı yapılmaktadır.

İkinci el ürün sitelerinden ürün alırkende dikkatli olmalısınız. Bizim tavsiyemiz ikinci el telefonu ya faturalı bilinen bir yerden almalısınız. Yada vereceğiniz paraya göre başka modellerde sıfır telefon bakmanız olacaktır.

Çünkü ikinci el telefon alımı yaparken her zaman bir risk olduğunu unutmamanız gerekir.

Yazan: Ender ALTAN | Mysubh.com editörü | [email protected]
Kaynak: Mysubh.com 
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi