15-01-2015 10:20

Projeksiyon Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Projeksiyon Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Projeksiyon cihazı almayı düşünen kişilere yardımcı olabilecek niteliğinde bir araştırma yazısı

Pinyata

Projeksiyon Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Mysubh.com ekibi olarak ziyaretcilerimizden gelen soruları cevaplamaya devam ediyoruz. Ziyaretcilerimizden gelen sorular arasında olan Projeksiyon Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ? Sorusuna rehber olabilecek bir yazıyı mysubh.com uslubü ile cevaplamaya çalışıyoruz.

Hangi Projeksiyon Cihazını Almalıyım ?

Bu soruya cevap bulmak için ilk olarak almak istediğimiz projeksiyon cihazını hangi amaçla ve nasıl bir ortamda kullanacağımızı tespit etmek gerekiyor. Bazı kişiler şu yanılgıya düşmektedir " Fazla para veririm iyi bir model alırım her yerde kullanırım" bu mantık projeksiyon cihazlarında işe yaramamaktadır. Çünkü çok farklı özellikler ile donatılmış cihazların kullanım yerleri değişmektedir. 5000-7000 TL verip sadece film izlemek için alacağınız bir projeksiyon cihazının yerine 2000-3000 TL'lik bir cihaz belki daha iyi performans verecektir.

Projeksiyon cihazlarında dikkat etmemiz gereken özellikleri

  • ANSI Lumen Değeri
  • Çözünürlük Formatı
  • Kontrast Miktarı
  • Lamba Ömürü
  • Lamba Tipi
  • Görüntü Aktarıcısı
  • Soğutma Sistemi 

Alacağımız Projeksiyon cihazını nasıl belirtlemeliyiz?

Projeksiyon cihazımızı belirlemekte ilk yol olarak kullanacağımız mekanı belirlemek gerekmektedir. Eğer normal bir ev kullanıcı ve projeksiyon cihazı ile yansıtılan perde mesafesi 200-300 cm aralığı düşünelim. HD Film izlemek istiyoruz ve Ortam karatma durumunda da sorun yoksa alacağımız projeksiyon cihazının özellikleri.

2000-2500 ANSI-Lumen değerli ,10000:1 Kontrast DLP Formatında, 1920x1080, Full HD ve HDMI girişleri olaran Lamba ömrüde 3000-3500 saat olan bir cihaz bizim işimizi görecektir. 
Bu özelliklerde bir cihazın fiyatı: 2.000-3.500TL aralığındadır.

Fakat projeksiyon cihazını kullanacağımız ortamda karartma sorunu yaşıyorsak yani gün ışığı mekana girebiliyorsa bu sefer cihazımısın ANSI-Lümeni biraz daha yüksek seçmemiz gerekir 3000-4000 aralığında seçmemiz gerekir. Çünkü ANSI-Lümen değeri ışık gücünü göstermektedir. Karanlık bir ortamda daha düşük yansıtıcılar yeterli olurken aydınlık ortamlarda güçlü ışık gücü olan projeksiyon cihazı seçmemiz gerekecektir. 

Cihazlar arasında fiyatı etkileyen faktörler genelde ANSI-Lümen değeri ve KONTRAST aralığı olmaktadır. ANSI-Lümen ne olduğunu açıkladık. Kontrast ise cihazımızın bize sunacağı ışık kalite değeridir.

Projeksiyon cihazı kontrast farkı

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Kontrast değeri düşük olandan yüksek olana doğru bir örnek bulunmaktadır.

1. Resim 400:1 oranında

2. resim: 10000:1 oranında

3.resim: 130.000:1 oranında 

Kontrast farkınıda gösterdikten sonra şimdi Çözünürlük değerlerini açıklamaya çalışalım

Piyasadaki cihazların şuan desteklediği en düşük Çözünürlük değeri 800x600 olmaktadır. 720p ile 1080p arasındaki farkı görebilmek için aşağıdaki örnek bizlere yeterli olacaktır. Alacağımız cihazın çözünürlük değeri HD bir cihaz almayı düşünüyorsan 1920x1080 olması gerekmektedir. HD Projeksiyon cihazı almak istemiyorsan 720p çözünürlük yeterli olacaktır.

Çözünürlük aslında projeksiyon cihazının aldığı görüntüyü yansıtırken kaç parçaya böldüğünü anlatmak ister. Bir cihaz 720 parçada görüntü verirken başka cihaz 1080 parçada görüntü vermektedir. Daha çok parça daha çok detay demektir.

Projeksiyon Çözünürlüğü

Projeksiyon Cihazlarının lamba ömürleri artık standart haline gelmiş gibi görülmektedir. Sadece sinema izlemek için alacağımız bir cihazın en düşük lamba ömrü 2.000 saat yeterli oalcaktır.

Fakat Kafeler yada sadece projeksiyon ekranı kullanacaklar için 4000 saat ve üstü bir cihaz alınması gerekecektir. projeksiyon cihazlarının en pahalı değişen parçaları olmaktadır.

Projeksiyon Cihazı alırken dikkat etmemiz gereken bir özellikde görüntü aktarıcı desteği olmaktadır. Kaliteli HD görüntü için keslinlikle HDMI destekli bir cihaz almamız gerekecektir. Sadece VGA destekli bir cihaz ile uzun mesafede çok kaliteli bir görüntü alamayabilirsiniz.

Yeni çıkan cihazlar artık Wireless Görüntü aktarma desteği sunmaktadır. Kısa mesafalerde kaliteli bir görüntü elde edilebiliyor fakat uzun mesafede Wireless Görüntü Aktarma ile görüntü kalitesi bozulmaktadır.

Projeksiyon cihazlarının soğutmasınında bilgisayarlardaki gibi önemi büyüktür. İyi soğutulan bir cihaz her zaman daha iyi bir performans verecektir.

3D görüntü destekli projeksiyon cihazı almak istiyorsanız kesinlikle görüntü giriş yerinin HDMI 1.4 desteli olması ve kablonuzunda HDMI 1.4 olması gerekmektedir.

Ofis ortamları için projeksiyon cihazı almak istiyorsak yeni çıkan modeller artık direk USB üzerinden ofis uygulamaları çalıştırabilmektedir. Yani bir sunum dosyanızı bilgisayar desteği olmadan direk Projeksiyon cihazı üzerinden sunum yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde 20-30GB geçmeyen video dosyalarınıda direk projeksiyon cihazının USB girişinden oynatabilirsiniz.

Unutmamız gereken en önemli noktalardan bir taneside Projeksiyon cihazımızı yansıtacağımız perdeyi seçmektedir. İyi bir performans almak istiyorsak uygun projeksiyon perdesi seçmek gerekir. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

http://mysubh.com/makale/3438/projeksiyon-perdesi-alirken-nelere-dikkat-etmeli.html

Tavsiye edilen Projeksiyon Cihaz Markaları
EPSON
Optoma
BENQ
SONY
CASIO 


Yazan: Burcu PAK | Mysubh.com editörü | [email protected]
Kaynak: Mysubh.com 


Yazıya yapılan yorumlar

Bu yorum " Pinyata " tarafından " 15.01.2015 11:06 " tarihinde yazılmış...
Ya hele şükür doğru bir yazı okudum. ANSI-Lümenin ne olduğunu anladık sonunda
Bu yorum " Ziyaretci " tarafından " 08.02.2015 22:09 " tarihinde yazılmış...
merhaba, onerdik . com sitesinde ACER P1173 PRO DLP SVGA 800X600 HDMI 3D PROJEKSİYON acer marka projeksiyonun fiyatı çok uygun geldi. haftada iki film izliyorum. Sizce fiyat ve özellik olarak uygun mu? Teşekkür ederim.
Bu yorum " Pinyata " tarafından " 09.02.2015 09:06 " tarihinde yazılmış...
Haftalık 2 film izliyorum demeniz aradığınız özelliği anlatıyor anlamına gelmiyor. Nasıl bir ortamda izliyorsunuz ve nasıl perde kullanıyorsunuz.

Cihazın gerçek çözünürlüğü 800x600 bu biraz az
İlk defa projeksiyon cihazı alacak ve ilerde değişmeyi düşünüyorsanız bu cihazı tercih edin. Cihaz zaten giriş seviyesinde bir cihaz

Sen de yorum yap... (3)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi