14-01-2015 14:13

3D Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

3D Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Son yılların en dikkat çeken teknolojileri arasında olan 3D Yazıcılar hakkında dikkat edilmesi

Pinyata

3D Yazıcı Teknolojisi

Son yılların en gelişmiş teknolojisi ve en çok ilgi gören teknolojiler arasında 3d Yazıcı (3D Printer) teknolojisi ilk akla gelmektedir.

Mysubh.com ekibi olarak ziyaretcilerimiz tarafından bize sorulan sorulara cevaplar vermeye devam ediyoruz. 3D yazıcı almayı düşünen kullanıcılara rehber olabilecek şekilde bir araştırma yazısı yazmak istedik. Mysubh.com uslubü ile 3d Yazıcı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmak istiyoruz.

3D Yazıcı Nedir ? Açıklaması ile başlayalım.

Çok basit bir şekilde 3 boyutlu dijital bir dosyadan 3D yazıcılar yardımı ile gerekli ham maddeyi kullanarak Katı cisimler elde etmeye yarakmaktadır. Genel olarak PLA yada ABS malzemesi kullanılmaktadır. Şerit şeklinde sunulan PLA yada ABS maddesini 3D yazıcıların kafasında bulunan sistem ile eritme yöntemini katmanlar halinde yapması ile katı cisimi oluşturmuş oluyor.

Hazırlanan dijital dosyayı yüzlerce kesite bölerek katmanlar halinde baskı yapmaktadır. Mantık olarak 3D yazıcıların açıklaması bu şekildedir.

3D yazıcılara nasıl dosya gönderilir?

Autocad, 3DS MAX Solidworks, Sketcup gibi dijital yazılım araçları ile oluşturulan dosyalar 3d Yazıcının kullandığı ara yazılıma göndererek oluşturulmaktadır. Genelde .STL ve .OBJ formatları kullanmaktadır. Bu formatı destekleyen 3d dosyanızın katı modelini yapabilirsiniz. Modellemeyi yaparken dikkat etmeniz gereken katmalara vereceğiniz çizgi kalınlığı olmalıdır. Çünkü 3D Yazıcının baskı ağzının kalınlığından küçük olan katmanları baskı yapamayacakdır (0,2-,04mm aralığı)

3D Yazıcılar ile neleri üretebiliriz ?

Bu sorunun cevabı çok basit aslında. Hayal gücünüzdeki nesneyi dijital ortama dökmeniz mantığı yetecektir. Çalışan bir motor parçasından tutunda Silindir içinde dönen bilyalara kadar düşünebilirsiniz. Aşağıda örnek olması için bazı resimleri paylaşttık.

3d yazıcı örnekleri

3d yazıcı örnekleri

3d yazıcı örnekleri

Resimlerde gördüğünüz örneklerin hepsi tek seferde modellenmiştir. Ayrı ayrı modelleme yapılmamıştır.

3D Yazıcı Çeşitleri

3D yazıcılar kullandıkları malzemelere göre sınıflandırılmaktadır.

  • PLA ve ABS hammaddesi kullanan yazıcılar
  • Sıvı Epoksi reçine kullananlar
  • Seramik Tozu kullananlar 

Bizim anlatacağımız 3d Yazıcılar PLA ve ABS kullanan yazıcılar olacaktır. Sıvı epoksi reçine ve Seramik tozlu kullanan yazıcılar profosyonel üretimler için geçerlidir.

PLA ve ABS Kullanan 3D Yazıcı alırken nelere dikkat etmeli

PLA ve ABS malzemesinin farkı ne olduğunu anlamak için aşağıdaki resimi inceleyebilirsiniz.

PLA ve ABS farkı

3D yazıcılarda dikkat edilmesi gereken kullandıkları ara yazılımları olmalıdır. Çünkü süreklilik için gelişmiş ve hataları tespit edebilen bir yazılım tercih edilmelidir. Aynı zamanda kullanılacak ara yazılımın güncelleme desteğinide etken olarak seçmemiz gerekir.

3D yazıcılarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta baskının mikron bölümüdür. Yani siz baskınızı ne kadar düşük mikron ile yaparsanız yüzeylerde o kadar detaya ulaşbilirsiniz. Şuan piyasadaki 3d ayzıcılar 20-150 mikron arasında baskı yapmaktadır. Mikronu azaltmak demek baskı yapılacak katman sayısını çöğaltmak demek olduğundan daha fazla vakit, enerji ve hammadde harcaması olacaktır.

Baskı tutarlığını faktörünede dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı 3d yazıcılar eğrisel nesneleri başarılı bir şekilde basamazlar. 3D yazıcı alırken mutlaka daha önce o yazıcı ile oluşturulmuş örnek modelleri görmeniz gerekmektedir.

Enerji kullanımı 3d yazcılarda normal bir bilgisayar değerlerine denk gelmelidir. Yüksek enerji tüketen cihazlardan uzak durulması gerekmektedir. Modellemenin 10-12 saat sürdüğünü düşündüğünüzde enerji tasarrufunun etkili bir faktör olduğunu unutmamanız gerekir.

3D yazıcılar elektrik kesilmelerine karşı kendilerini şuan ki teknoloji ile korumaya alamıyorlar. Çiziminiz elektrik kesilmesi sonucu aniden yarıda kalırsa tekrar kaldığı yerden devam etmeyebilir. Fakat güç kaynağı kullanırsanız çiziminizi sizin isteğiniz ile durdurup sonra tekrar devam edebilirsiniz.

3D yazıcılarla baskı yaparken eğer hareketli bir çizim modellemek istiyorsak hareketli parçalar arasında en az 3-5mm boşluk bırakılmasını unutmamak gerekir.

Mysubh.com ekibi olarak 3d Yazıcılar hakkında genel bir bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olacaktır.

Yazan: Burcu PAK | Mysubh.com editörü | [email protected]
Kaynak: Mysubh.com 


 
Yazıya yapılan yorumlar

Bu yorum " Pinyata " tarafından " 15.01.2015 11:05 " tarihinde yazılmış...
3d yazıcılar belkide gelecek yılların en büyük tehlikesi olacaktır.

Sen de yorum yap... (1)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi