14-01-2015 11:21

Projeksiyon Perdesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Projeksiyon Perdesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Projeksiyon Perdesi alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıklıyoruz.

Pinyata

Projeksiyon Perdesi

Projeksiyon perdesi almak her zaman kullanıcıların kafasını karıştıran bir durum olmuştur. Mysubh.com ekibi olarak bize sorulan sık sorulara cevaplar vermeye devam ediyoruz. Mail yolu ile ziyaretcilerimizin çok sık sorduğu projeksiyon perdesi alırken nelere dikkat etmeli sorusuna mysubh.com farklı ile kaliteli bir cevap vermek istiyoruz.

Projeksiyon Perdesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Başlıklara başlamadan önce projeksiyon perdesi alırken uygulama yerinize göre dikkat etmeniz bir etkende perdeyi montaj durumumuzdur.

  • Storlu Perdeler
  • Motorlu Perdeler
  • Sabit Çerçeveli Perdeler (Fixed Frame Perde) 

Storlu Projeksiyon Perdesi

Perdeyi astığımız zaman kullanmak istediğimiz aşağında doğru çektiğimizde rahat bir şekilde inebilen ve tek çekme hamlesi ile kendiliğinden toplanan perdelerdir. Yani perdeyi toplamak istediğiniz bir hamle ile kendini sarması gereken perdelerdir. 

Resim:

Projeksiyon Perdesi

Motorlu Projeksiyon Perdesi

Motorlu projeksiyon perdeleri mantık olarak Storlu projeksiyon perdelerinin elektronik olarak çalışması mantığındadır. Perdeyi kumanda yardımcı yada bir tuş yardımı ile otomatik bir şekilde açıp kapatabiliyorsunuz. Günümüzde en sık kullanılan Projeksiyon perde sistemidir.

Resim:

Projeksiyon Perdesi

Sabit Çerçeveli Perdeler (Fixed Frame Perde) 

Profosyonel  projeksiyon sistemi kullanmak için seçilmesi gereken sistemdir. Uygulama alanında sabit bir şekilde uygulanmaktadır. 4 Kenarı sabit çıtalara gerdirme yöntemi ile uygulama yapılır. Sabit Çerçeveli Perdeler (Fixed Frame) avantajları gerdirme yöntemi ile yapıldığında storlu-motorlu perdelerde olacak potlu yapmayı olayı olmamaktadır. Storlu ve Motorlu perdelerde perdenin 3 tarig f serbest dolaşımda olduğundan dolayı en ufak dalgalanmalarda potluklar yapabilmektedir. Sabit Çerçeveli Perdeler (Fixed Frame Perde)'de görüntü kalitesi kumaşın kalitesine göre daha üst performans vermektedir.

Resim:

Projeksiyon Perdesi

Projeksiyon perdelerini 4 başlık altında inceleyecez

  • Beyaz-Mat Perdeler
  • Gri Perdeler
  • Gümüş Perdeler
  • Cam Tozlu Perdeler 

Beyaz-Mat Perdeler

Bu perdeler en çok kullanılan perde türleridir. Normal bir ev kullanıcıları eğer çok güçlü ANSI Lümeni olmayan (2500-3500) bir cihaza sahiplerse beyaz mat perdeleri seçmeleri gerekmektedir. Mat olmasının sebebi ışığı az yansıtmasından olması gerekmektedir. Beyaz Mat Projeksiyon perdelerinin arkalarının ışık geçirimsiz siyah olması gerekmektir. Işık geçiren perdelerde görüntü kalitesinde düşmeler yaşanacaktır.

Gri Perdeler

Açık gri tonda kumaştan imal edilen perdeleri tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli konu projeksiyon cihazının ANSI Lümen kuvveti ve ortamın karanlık durumudur. Gri perde siyah tonlarını saklayacağından dolayı çok daha kaliteli bir görüntü vermektedir. Fakat Gri tonlarında olduğu için Projeksiyon cihazının ANSI Lümen değerinin yüksek olması gerekmektedir 3500-5000 arasında. Ortam ışık durumuda iyi bir şekilde yalıtılım karanlık sağlanması gerekmektedir.

Gün ışığının olduğu ve 2500-3500 ANSI Lümen değerli projeksiyon cihazlı bir durum düşünürseniz Gri Projeksiyon Perdesi size istediğiniz verimi vermeyecektir

Gümüş Perdeler

Gümüş Projeksiyon Perdesi (Silver) olarak tabir edilen perdeler 3D görüntü almak isteyen kullanıcılar için geliştirilmiştir. 3D görüntü destekli cihazlarda gümüş perde kullanılması durumunda istediğiniz görüntü alabiliyorsunuz. Fakat 3D perdelerde bilinmesi gereken en önemli kural perdeye direk dik açı ile oturmanız gerekmektedir. Yandan izlemek istediğinizde 3D görüntüyü elde edemeyecek ve kalitsiz karanlık bir görüntü izlemiş olacaksınız.

Cam Tozlu Projeksiyon Perdesi

Beyaz kumaşlı projeksiyon perdelerinin içine cam tozu karıştırılması ile elde edilen perdelerdir. Yüzeydeki cam tozları sayesinde ışığın parlaklığı sağlacaktır. Fakat ülkemizde cam tozu diye satılan perdeler ne yazık ki kalitesiz sınıf perdeler ve yüksek ANSI Lümen değerli cihazlar ile yansıtma yapıldığında 5-6 ay sonra görüntü kaliteleri düşmektedir. Avrupa üretim cam tozlu projeksiyon perdelerinin fiyatı 2000-2500 TL aralığında olmaktadır.

Projeksiyon perdelerini ana başlıklar altında açıklama çalıştık. Projeksiyon perdelerinde dikkat edilmesi gereken bir konuda perdenin etrafında siyah bir çerçeve şerit olması gerekmektedir. Çünkü gözün algılama alanını otomatik olarak bir alan içine sığdırma girişimi olmaktadır.

Piyasada 60TL ile 4.000TL aralığında perde bulunmaktadır. Yukarıda saydığımız özellikler perdelerin fiyatlarını etkilemektedir.

Projeksiyon Perdesi Boyutları Hesaplamak

Projeksiyon perdesi alacak kişilerin düşündüren bir soruda perdenin boyutları konusu olmaktadır. Aşağıda paylaştığımız resimlerde hangi uzaklıkta hangi görüntü türünde ne boyutta perde almanız gerektiğini çok net bir şekilde açıklamaktadır.

Projeksiyon Perdesi Boyutu Hesaplamak

Projeksiyon Perdesi Boyutu Hesaplamak

Yazan: Taner ŞAŞMAZ | Mysubh.com editör sorumlusu | [email protected]
Kaynak: Mysubh.com 
Yazıya yapılan yorumlar

Bu yorum " Pinyata " tarafından " 14.01.2015 12:19 " tarihinde yazılmış...
Beyaz Mat Projeksyon perdesi ve Sabit çerçeve yapıldığı zaman hepsinden daha etkilidir
Bu yorum " Ziyaretci " tarafından " 25.02.2015 18:58 " tarihinde yazılmış...
Gri projeksiyon perdesi kesinlikle almayın arkadaşlar. Valla lacaksınız Lumeni çok güçlü bir cihaz almanız gerekir
Bu yorum " Ziyaretci " tarafından " 25.02.2015 18:58 " tarihinde yazılmış...
Gri projeksiyon perdesi kesinlikle almayın arkadaşlar. Valla lacaksınız Lumeni çok güçlü bir cihaz almanız gerekir

Sen de yorum yap... (3)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi