21-02-2013 21:23

PlayStation 4, merak ettiginiz herşey!..

PlayStation 4, merak ettiginiz herşey!..

Sony'den PlayStation ailesine farklı bir bakış açısı getirecek yeni oyun konsolu PlayStation 4...

Kerim Kahraman

Sony, Türkiye saati ile gece 01:00'da başlayan basın toplantısında yeni oyun konsolu PS4'ü ve onunla ilgili birçok   ayrıntıyı duyurdu "Yeni bir oyun konsoluna yogun talep var, bugün tüm oyun severlere oyunların geleceği hakkında küçük bir ipucu vereceğiz" diyen Sony, yeni PS4'ün içeriginden  bahsetti ve grafik tasarımıyla etkileyen birçok yeni oyunu tanıttı. Tek gösterilmeyen şey ise sır gibi saklanan konsolun kendisi idi.

PS4 'ün donanım ve özelliklerinden kabaca bahseden Sony, PS4'te CELL işletim sistemi yerine x86 işletim sistemine geçtiğini, CPU ve GPU ortak kullanımı 8GB GDDR5 RAM kullandığını açıkladı (daha önce sızan haberlere göre cihazın RAM'i 4GB olacaktı, ancak Sony bununla ilgili bir değişiklik yapmış olabilir). Sony, konsolun harddisk kapasitesini tam olarak açıklamadı, ancak oyunlar için "dev" boyutta bir depolama alanına sahip olacagını söylüyor.

 

 

Basın toplantısında PS4'ü göremesek de yeni donanımı yakından görebildik. Üzerinde 3D kamera ile algılanan bir "ışık çubuğu" bulunan denetim (oyun kolu), bu sayede hareketinizi algılayıp iletebiliyor. Denetim üzerinde bütün oyunları durdurmak için bir güç düğmesi, bir kulaklık ve mikrofon jakı bulunduruluyor. Bununla birlikte  konsol, akıllı cepler, tabletler ve PlayStation Vita ile de  kontrol kullanılabiliyor. Destekleyebildigi oyunlarda PS Vita'yı ikinci bir ekran olarak kullanılabilir (Remote Play), üstelik bazı oyunları sadece Vita'dan oynanabiliyor buda vitayı on plana çıkarmak için iyi bir yol. Bu yolla konsolunuz, PS Vita için sunucu görevini yerine getiriyor.

 

PS4 sizi  eğlendirirken bir taraftanda arka planda oyun indirebiliyor. Tek amaçlarının bekleme süresini "sıfırlamak" olduğunu açıklayan Sony, arka plan olayının ikinci "özel" bir çip üzerinde çalıştıgının, oyununuzu hiç etkilemeyeceginin altını  çizerek açıklıyor. Kişiselleştirme konusuna uzunca değinen Sony, yakın zamanda sizi tanıyacak bir sistem meydana getirerek, siz ugrasmadan oynamak istediginiz  oyunları tahmin eden ve sizin için indirip önünüze sunan bir teknoloji üzerinde çalışıldıgını da açıkladı.

PlayStation 4'teki sosyal özellikler

Yeni oyun konsolu PlayStation 4 sunduğu yeni sosyal aktivitelerle oyun deneyimini "yalnız" olmaktan tamamen çıkarmışa benziyor gibi. Örneğin PlayStation 4'te oyunun bir bölümünde  takıldığınızda, oyun denetimini uzaktaki bir arkadaşınıza bırakabiliyor ve o sizi yönlendirirken siz kahvenizi yudumlayıp izleyebiliyorsunuz. Veya oyuna izleyici olarak katılan arkadaşınıza, mesaj atabiliyorsunuz.

 

 

Oyunlarınızın video akışını canlı olarak yayınlayabiliyor üstelik, oyun videolarınızı kaydedip sosyal paylaşım sitelerinden Facebook'ta Twitter gibi paylaşabilirsiniz. Bu sayede oyun deneyiminiz, sosyal bir aktiviteye dönüşmüş oluyor.

Etkinliğin en buyuk sürpriz gelişmelerinden bir tanesi, yıllardır sadece PC'ye özel oyunlar çıkaran Blizzard'ın Diablo III'ü PlayStation 4'e (ve PS3'e) getirdiğini duyurmasıydı. Bunun yanında oyun yapımcıları tek tek sahne alarak yeni Final Fantasy, Watch Dogs, Driveclub, Deep, Killzone: Shadowfall, Destiny (Bungie) gibi en önemli oyunlarını tanıttılar, demolarını yayınladılar.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi