21-02-2013 05:00

Nvidia, yeni ve çok hızlı olan ekran kartını tanıttı!..

Nvidia, yeni ve çok hızlı olan ekran kartını tanıttı!..

Nvidia, hız rekoru kıracak olan yeni grafik işlemcisini ve yeni Tegra mobil işlemcisini resmi olarak tanıttı!

Yücel KAHRAMAN

Ünlü çip üreticisi Nvidia, yeni ve çok hızlı olan grafik işlemcisi GTX Titan'ı ve LTE destekli olan yepyeni mobil işlemcisi Tegra 4i'yi tanıttı.GTX Titan, şu an tek GPU'lu olan ekran kartlarının arasında en hızlı olma özelliğine sahip, Tegra 4i uç nokta da olan Android'li tablet bilgisayarları hedefliyor.
GTX Titan, GK 100 Kepler çekirdeğini temel alıyor, Nvidia'nın yaptığı tanım ise "oyun süper bilgisayarı" şeklinde. Profesyonel ekran kartı Tesla K20 ile aynı GPU'ya sahip olan GTX , Titan, 1.000 dolar gibi uçuk bir fiyat etiketine sahip durumda. 2.688 CUDA çekirdeğine sahip olan Titan, 224 doku birimi ve 48 ROP'u üzerinde taşımakta.

GTX Titan elbette bütün ekran kartlarından hızlı değil yani çift GPU'lu olan ekran kartların gerisinde kalabilmekte. Nvidia GTX 690 ile AMD Radeon HD 7990, hemen hemen aynı olan fiyatları ile daha fazla performans sunabiliyorlar.Nvidia'nın yepyeni mobil işlemcisi olan Tegra 4i de 1080p Full HD desteği sağlıyor ve 4G LTE desteği sunma özelliğine sahip. Nvidia i500 LTE modemi içermekte olan Tegra 4i, ARM'nin Cortex A9 mimarisini temel almakta, ancak Tegra 4'ün temel aldığı, yeni Cortex A15'i değil. Açık konuşmak gerekirse 2.3GHz'de çalışan Tegra 4i, 72 yerine 60 GPU çekirdeğine sahip ama yine 4+1 tasarım mantığını benimsemekte.Nvidia'ya göre Tegra 4i'nin çekirdekler, Qualcomm'un geçen ay tanıtmış olduğu Snapdragon S800'ün yarısı kadar yer kaplamakta. Tegra 4i'li cep telefonlarını önümüzdeki hafta başlayacak olan Mobil Dünya Kongresi (MWC)'de görmeyi ummaktayız.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi