19/02/2013 05:39

Pil - Batarya sorununa büyük çözüm!..

Pil - Batarya sorununa büyük çözüm!..

Cep telefonları, tablet bilgisayarlar ve daha bir çok cihazda kullandığımız Li-Ion piller için büyük bir adım atıldı!

Yücel KAHRAMAN

 

Günümüzde kullanılmakta olan ve neredeyse bütün mobil cihazların güç kaynağı olan lityum iyon piller maalesef sürekli artan güç ihtiyacını karşılamakta oldukça zorlanmaya başladılar.Bu tip pilleri dolması için çok uzun süre şarjda bırakmak gerekiyor ve bir süre kullandıktan sonra kapasitelerinde düşüş meydana geliyor.


Bu sorunlar, zehirli olması sebebiyle kullanımına son verilen kobalt yerine silikon kullanılmaya başlandıktan sonra daha fazla can sıkmaya başladı. Bunun sebebi ise elektron yükleme ve boşaltma sırasında gerçekleşmekte olan mekanik gerilim, belli bir zaman sonra silikon plakalarını çatlatıyor.
Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde bulunan araştırmacılar Lityum iyon pillerin bu sorununu çözmeye karar vermişler. Slikon plakaları yerine gözenekli silikon nano tüplerini kullanan bu araştırmacılar yıpranma ve kapasite de düşüş sorunlarını çözmüşler.


Bu buluş sayesinde yeni bir pil teknolojisi geliştirmek zorunda kalmadan çok daha uzun süreli ve kaliteli enerji sağlayan, normal pillere göre çok daha çabuk dolan lityum iyon pilleri üretmek mümkün hale geliyor.

Ama hemen sevinmeyin çünkü bu teknolojiyi kullanan piller ancak 2-3 sene sonra seri üretime geçebilir...
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi